"Rusya, Türk askerinin konuşlandığı bir binayı neden vurdu?"

691

Sözcü Gazetesi yazarı Can Ataklı, bugünkü "Putin özür mü diledi tehdit mi etti?" başlıklı köşe yazısında, Rusya'nın Türkiye'ye "El Bab'da sözünüzü tutmadınız, kente girmeme sözü vermiştiniz, girdiniz" diyerek uyardığını ve bu yüzden Rus jetlerinin Türk askerinin bulunduğu bir binayı vurduğunu iddia etti.

Ataklı'nın yazısının tamamı şöyle:

Yanlış Suriye politikasının “en yanlış” noktası El Bab harekatı “acı olaylarla” şimdilik sürüyor.

Türk askerinin artık geri çekileceği neredeyse anlaşıldı. Uzatmaları oynuyor gibiyiz. Cumhurbaşkanı da dün Bahreyn'de başka hedeflerden söz etti. Menbiç'ten Rakka'dan dem vurdu. Asıl amacın bu bölgeleri IŞİD'den temizlemek ve yerel halkın huzur içinde evlerine dönmesi olduğunu söyledi.

Şu anda çatışmalar sürüyor, neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Bugüne kadar defalarca sorduk “El Bab'da ne işimiz var?” diye. Cevap önce “hain, darbeci, ajan, FETÖ'cü” türü pis yakıştırmalarla başladı hep. Sonra da “IŞİD'i durdurmamız gerekiyordu, bunun da ötesinde PYD'nin koridorunu önlememiz gerekiyordu” dediler.

Hangisini başardık?

Tam bilmiyoruz. Bildiğimiz tek gerçek 64 yiğit evladımızın, milyonlarca Suriyeli Türkiye yaşarken, onların topraklarına gidip şehit olmaları, onlarcasının da yaralanması, askeri silah, mühimmat teçhizat, araç gereç olarak da milyarlarca lira kaybımız.

İktidar ve yandaşları bir tür “kahramanlık hikâyeleri” anlatıyorlar, Amerika ve Rusya'ya bile ayar verdiğimizi söylüyorlar ama bölgeden gelen bazı haberler bunların aksini gösteriyor.

Örneğin Rus jetleri Türk askerinin bulunduğu bir binayı neden yerle bir etti?

Genelkurmay “Dost ateşiydi, yanlışlık olmuş” açıklaması yaptı hemen. Sonra Putin'in Erdoğan'ı aradığı taziyelerini iletip özür dilediği açıklandı.

Oysa anlatılan gerçekler farklı.

Rusya'nın Türkiye'ye “El Bab'da sözünüzü tutmadınız, kente girmememe sözü vermiştiniz, girdiniz” dediği belirtiliyor.

Bunun da ötesinde Türk birliklerinin kente girmeye hazırlanan Suriye ve Rus askerine ateş açtığı, 12 Suriyeli askeri öldürdüğü, 8'ini rehin aldığı da iddialar arasında.

Rusların bunun üzerine Türk askerinin konuşlandığı bir binayı yerle bir ederek gözdağı verdiği de söyleniyor.

Putin'in Erdoğan'la yaptığı telefon konuşmasında özür dilemediği tam tersine “Yine sözünüzü tutmadınız, bu son uyarım, bölgeden çıkın, Suriye'ye karşı ÖSO'nun yanında yer almayın, aksi takdirde karşınızda bizi bulursunuz” dediği de ileri sürülüyor.

Türk askeri El Bab'a giderken Cumhurbaşkanı Erdoğan “Zalim Esed'i devirmek için Suriye'ye girdik” demiş bir gün sonra “Sözlerim çarpıtıldı” diyerek çark etmişti.

O günden beri sorduğum bir soru var, “El Bab'ı IŞİD'den temizledikten sonra ne olacak. Bölgeye Suriye ordusu gelirse ÖSO ile birlikte Suriye ile mi savaşacağız?”

El Bab'dan çekilme günü geldi çattı galiba.

Peki şehit olan gencecik vatan evlatlarının hesabını kim verecek?

Erdoğan'ı tek adam yapmak için “evet” diyeceklerin aklına bu hiç geliyor mu?

Yazının tamamını okumak için buraya tıklayın