Putin: İşçi yasağının kaldırılması konusunda Erdoğan ile anlaştık

801

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskova'da Kremlin'de bir araya geldi. İkili görüşmelerin ardından yapılan açıklamalarda, Rusya'nın Türkiye'ye karşı uyguladığı çalışma yasağı ve vize sorunu da gündeme geldi. Türklere karşı uygulanan vize yasağı için Putin, "Bu konuda Erdoğan ile anlaştık, çalışma yasağı kalkacak. Bu en yakın zamanda gerçekleşecek. Bugünkü anlaşmamızdan sonra geriye teknik meseleler kaldı." diye ifade etti.

Anadolu Ajansı Moskova Muhabiri Hakan Aydoğan Putin'e sorusunu şöyle yöneltti: "İyi akşamlar Vladimir Vladimiroviç. Rusya'da Türk vatandaşlarını işe alma yasağı ve Türk firmalarına getirilen kısıtlamalar halen devam ediyor. Bu engellemeler ne zaman kaldırılacak, kesin bir tarih söyleyebilir misiniz?"

Putin ise muhabirin sorusuna şöyle yanıt verdi: "Cumhurbaşkanı (Erdoğan) bugün bu soruyu sordu. Türk inşaat işçileri için de geçerli olan işçi vizesi yasağı. Bugün sayın Cumhurbaşkanı ile anlaştık, yasak kalkacak. Bu en yakın zamanda gerçekleşecek. Bugünkü anlaşmamızdan sonra bu artık tamamen teknik bir mesele. Vize serbestisiyle ilgili diğer sorunları çözmeye devam edeceğiz. Her iki ülkenin topraklarında istenmeyen kişileri filtrelenerek güvenliğin temin edilmesi için istihbarat kurumlarının işbirliği büyük önem taşıyor."