Putin: Türkiye endişelenmesin, Kürtlere silah göndermiyoruz

201

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Suriye'deki Kürt güçlerine silah göndermediğini, Türkiye’nin bu konuda endişelenmemesi gerektiğini söyledi.

Sputnik’in haberine göre Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen 'Kuşak ve Yol Forumu'nun ardından basın toplantısı düzenleyen Putin, "Kürt faktörü Suriye'de gerçek bir faktör olduğu için, Kürt güçler IŞİD'le savaştığı için ve bu konuda en etkili güçlerden biri oldukları için, onlarla-en azından askerlerimizle herhangi bir çatışmanın önlenmesi için- çalışma düzeyinde temaslarımızı korumaya hakkımız olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Putin şöyle devam etti: "Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan), Soçi'de bir araya geldiğimizde bu konu nedeniyle endişeli olduklarını anlattı. Ona söylediklerimi sizlere de anlatabilirim, bu, bir sır değil: Başka ülkelerin aksine Kürt gruplara silah göndermiyoruz. Onların da bizim göndereceğimiz silahlara özellikle gereksinimi yok. Zira silah alacak başka kaynakları var. Bu işi bir biçimde aktif hâle getirmenin gerekli olduğunu düşünmüyoruz"

“Türk partnerlerimizin endişelenmesine sebep olacak herhangi bir şey olduğunu düşünmüyorum”

"Burada Türk partnerlerimizin endişelenmesine sebep olacak herhangi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Temas hâlindeyiz, tavrımız açık ve bunun Türk partnerlerimiz tarafından da anlaşılacağını umuyorum" diyen Putin, ABD'nin Kürt güçlere silah göndermesinin Türkiye'yi endişelendirdiğini bildiğini, bu konuyu Erdoğan'la dün Pekin'de gerçekleştirdiği görüşmede ele aldıklarını fakat Rusya'nın ABD gibi Kürtlere silah göndermediğini de ekledi.

Haberrus