Trump’a bir Rusya şoku daha: 18 illegal bağlantı

227

Reuters haber ajansı, ABD Başkanı Donald Trump seçim kampanyası danışmanlarının en az 18 Rus yetkili ve Rus yönetimiyle yakın ilişkileri olan isimlerle ilişkileri olduğunu iddia etti.

Hürriyet’in haberine göre, Reuters haberini, Trump ile Rusya arasındaki bağdan haberi olduğunu ifade ettiği ABD'li eski ve yeni yetkililere dayandırıyor. Haberde, Trump'ın seçim kampanyasını yürüten ekip ve Trump'ın yardımcılarının 2016 yılı Nisan ve Kasım aylarında Rus yetkililerle telefonda ve e-posta aracılığıyla iletişime geçtikleri, görüşmelerde ekonomik ilişkileri, Çin ile ilişkileri ve IŞİD'le mücadelede işbirliğini konuştukları belirtildi.

FBI, Trump'ın ABD seçimleri öncesi Rus yetkililerle arasındaki bağı soruşturuyor. Trump'ın, görevden aldığı eski FBI Başkanı James Comey'den, eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'in Rusya'yla bağlantılarına ilişkin soruşturmayı kapanmasını istediği iddia edilmişti.

Reuters'ın haberine göre, Trump'ın danışmanlarının görüştüğü belirtilen isimler arasında Michael Flynn, Ukraynalı oligark ve siyasetçi Viktor Medvedçuk ile Rusya'nın ABD Büyükelçisi Sergey Kislyak da var.

Medvedçuk, haber ajansına yazdığı e-postada Trump'ın seçim kampanyasıyla ilgili olduğu iddialarını reddetti ve "Donald Trump'ın hiçbir yakınıyla ilgim yok, dolayısıyla böyle bir görüşme olmadı" dedi. Donald Trump ile en çok gündeme getirilen soru işaretleri arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilişkilerinin niteliği yer alıyor.

Haberrus