Erdoğan: Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadık ve tanımayacağız

147

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ile düzenlediği basın toplantısında, "Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadık ve tanımayacağız" dedi.

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

"Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadık ve tanımayacağız" açıklamasında bulunan Erdoğan, "Sayın Poroşenko’ya Türkiye’nin Ukrayna’nın egemenliğini, Kırım dâhil toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini desteklemeye devam edeceğini bir kez daha ifade ettim. Ukrayna’nın ülkelerine sadakatlerini kanıtlamış Kırım Tatarlarına verdiği destekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz." dedi.

"Soydaşlarımızın durumunu yakından takip etmeye ve bu konuyu uluslararası kamuoyunun gündeminde tutmaya devam edeceğiz" diyen Cumhurbaşkanı, Kırım’daki yasa dışı durumun aşılması için diplomasi ve hukuk çerçevesinde atılacak adımların önemine inandıklarını, bu konuda Ukrayna ile eş güdüm hâlinde çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Güçlü bir Ukrayna ülkemizin çıkarına

Erdoğan sözlerine şöyle deva etti: "Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların da bir an önce sona ermesi en büyük dileğimizdir. Sorunun ancak uluslararası hukuk ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü temelinde çözüme kavuşturulabileceğine inanıyoruz. Bu çerçevede Minsk sürecini destekliyoruz. Ukrayna halkı kendi kararlarını kendisi veren, demokratik, müreffeh, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir ülkede yaşama arzusunu ortaya koymuştur. Bu arzuya herkesin saygı duyması gerekir. Biz bu çerçevede zorlu bir dönemde ortaya konan reform ve dönüşüm çabalarını önemsiyoruz, bu çabaları desteklemeye de devam edeceğiz. Güçlü bir Ukrayna ülkemizin çıkarına olduğu gibi, bölgesel barış ve düzen için de bir ihtiyaçtır."

HABERRUS