Rus polisi Kolombiyalı papazın midesinden 800 gram kokain çıkardı

148

Rusya'nın başkenti Moskova'da uyuşturucu kaçakçılığı filmlerine konu olacak ilginç bir olay yaşandı. Moskova'nın uluslar arası Şeremetyovo Havalimanı'nda Fabio Richard Rodrigez isimli Kolombiyalı papazın midesinden 800 gram kokain çıkması herkesi şaşırttı.

Rus basınına göre, Moskova'ya misyoner amacıyla geldiğini iddia eden papaz, havalimanında aniden rahatsızlandı. Havalimanı görevlileri, Rodrigez'in durumundan kuşkulanınca derhal harekete geçti.

Konuyla ilgili basına konuşan Rusya Federal Uyuşturucu ile Mücadele Servisi (FSKN) yetkilileri, "Papaz elbisesindeki yabancı vatandaş göz altına alınarak Moskova'daki bir hastaneye kaldırıldı. Yapılan aramalarda yabancı vatandaşın mide ve bağırsağından 18 paket halinde kokain bulundu." bilgisini verdi.

Daha sonra Himki bölge karakoluna götürülen papazın ifadesi alındı. Üzerinde çıkan belgeye göre, Rodrigez Karayip Denizi bölgesindeki bir İngiliz kilisesinde papaz olarak görev yapıyor. Polise ifade veren Rodrigez, "Bunu yapmaya beni mafya zorladı. Benim başka tercihim kalmamıştı." iddiasında bulundu.

Kolombiya'nın Moskova Büyükelçiliği yetkilileri de Himki bölge karakoluna davet edilirken, papazın 15 yıla kadar hapis cezası verilebileceği de gelen bilgiler arasında. Papazın Bogota-Paris-Moskova aktarmalı uçakla geldiği de belirtildi.