RUTİD ve TUSKON’dan Rus iş kadınları ile anlamlı buluşma

463

Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD) ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Rusya’nın önde gelen iş kadınlarını bir araya getirdi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebeti ile gerçekleşen programda, Rusya-Türkiye ekonomik ilişkileri masaya yatırıldı.

RUTİD ve TUSKON işbirliği ile Ritz-Carlton otelinde Rusya’da iş dünyasında etkin olan yönetici kadınlar, milletvekilleri, ve dernek başkanları bir araya geldi. Toplantıda Rusya ile Türkiye arasında ticari dengesizliğin giderilmesi ve Rusya’da Türk girişimcilerin faaliyetlerini artırma imkanları ele alındı.

Esat Sarı

RUTİD Başkanı Esat Sarı açılış konuşmasında Türkiye’nin tarihi rekoru kırarak 2012 yılında Rusya’ya ticaretini 7 milyar dolara ulaştırdığını kaydetti. Rusya’da faaliyete bulunan 3 bine yakın şirketin 200 bin kişiye istihdam sağladığını anlatan Sarı, karşılıklı yatırımların 37 milyar dolara ulaştığını iki ülke arasında belirlenen 100 milyar dolar toplam ticaret hacmi hedefinin yakalanacağına inandıklarını söyledi.

Sberbank’ın 3,6 milyar dolara Denizbank’ı satın almasını, 20 milyar doların üzerinde bir rakamla Mersin Akkuyu’ya inşa edilecek nükleer santral yatırımını, Gazprom ve Lukoil’in yatırımlarını Rusya’nın Türkiye’nin geleceğine güveninin işareti olarak gördüklerini kaydeden Sarı, “Rönesans, Enka, Zorlu, Fiba Group gibi dev Türk şirletleri ve KOBİ’ler de Rusya’da faaliyet gösteriyor. Bu da Türk şirketlerinin Rusya’ya olan güveni.” dedi.

TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava konuşmasında dost ve partnerleriyle güzel bir günde birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Tırnava, “2012 yılında İstanbul’da düzenlediğimiz iş kadınları zirvesi çok güzel işbirliklerine vesile oldu. Nisan ayında Moskova’da bir zirve planlıyoruz. Ayrıca Rusya’nın bölgelerini de önemsiyor oralara da iş kadınları delegasyonları organize etmek istiyoruz.” diye konuştu. Misafirlerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Tırnava, “Davetimize icabet ettikleri için şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

Program esnasında Rus iş kadınları hem kendi çalışmalarını hem Türkiye ile yaptıkları ticari tecrübelerini paylaştı.

İrina Eldarhanova

Rusya’da iş hayatında kadınlar daha üretken

Çukolata ve hediyelik eşya üreticisi Confael Grubu Yönetim Kurulu başkanı İrina Eldarhanova Rusya’da iş kadını olmanın çok güzel olduğunu belirterek, "Sadece Rusya’da değil dünyanın tüm noktalarıdan öyle. İnsan yatırımlarla uğraştığı zaman daha dinamik bir hayata sahip oluyor. Kendini ve güzel yanlarını geliştirmiş oluyor böylelikle. Maddi açıdan da bağımsız oluyorsunuz." şeklinde duyguları ile paylaştı.

Kadınların iş dünyasında bir şeyler üretmede daha başarılı olduğunu savunan Eldarhanova, "Ben üreticiyim. Üretkenlik bir karekterdir. Benim çocuklarım büyük. Bu yüzden ben aile ile iş arasında seçim yapmak zorunda kalmadım. Üç büyük oğlum var. Benim çok güzel bir ailem var. Aileyi bir arada tutmak titiz çalışma ile mümkün. Ve gerektiği zaman dengeyi sağlayabilmeyi başarmak gerekiyor. Kadın için ilk sırada ailesi olmalı. Hem bunu hem iş dünyasında başarılı olunabiliyorsa bu büyük bir şans." dedi.

Rus iş kadını

Rusya Federasyonu İş Kadınları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten Eldarhanova, iş dünyasına girmek isteyen bayanlara tavsiyelerde bulundu: "Cesur olmaları lazım. Aile ya da iş diyerek korkmamak lazım. İkisini de bir arada götürmek mümkün aslında."

TUSKON ve RUTİD’in çalışmaları Rusya’ya uyarlanmalı

Türkiye ile çalışma tecrübesini de paylaşan iş kadını Eldarhanova, "Türkiye ile Rusya arasında iş dünyasının çalışmaları komforlu olarak niteleyebilirim. Çünkü benzer yanlarımız çok. Aldığımız sonuçlar bence çok etkileyici. İlişkileri geliştirmek için hem potesyelimiz hem de perspektiflerimiz var. Bunun farkında olabilmek çok güzel bir şey. TUSKON ve RUTİD’in çalışmalarını yakından takip ediyorum. Düzenledikleri etkinliklerine de katılıyorum. Hem özverili çalışmaları hem ilgi alakaları beni şaşırtıyor. Türk işadamlarına gerçekten çok yardımcı oluyorlar. Eğer Rusya’da da aynı şekilde iş adamlarına yardımda bulunan bir kurum olsaydı Rusya’nın uluslararası alanda başarısı çok daha fazla olacaktı. Bizim örnek almamız lazım." ifadelerini kullandı.

Elena Veselova

Başarı için iş ve aile dengesi sağlanmalı

Türkiye ile çok sık ticari çalışmalarda bulunan Soner Realty Genel Müdürü ve aynı zamanda RUTİD yönetim kurulu üyesi Elena Veselova da kadınların iş dünyasındaki durumuna değinerek kadınların aslında ticarette çok başarılı olduklarına dikkat çekti. "Bence kadınlar iş dünyasında çok başarılı. Benim şu anda üç aylık bebeğim var. Ama buna rağmen ben işime devam edebiliyorum. Bu dengeyi sağlayabilmeli. Sağlandığı zaman da kadın gerçekten çok başarılı olabiliyor. Ve takdir topluyor. Rusya’da kadınlar başarıları ile tanınıyor." diye konuştu.

RUTİD ve TUSKON ile çalışma tecrübesiyle paylaşan Veselova, "RUTİD ve TUSKON Rusya’da iş yapan Türk iş adamlarına güvenilir partnerleri ve işbirliği imkanları sunan kurumlar. Ben sadece bir örneğim, ama benim dışımda da çok örneğin mevcut olduğundan eminim. Bu kurumlar sayasinde benim çok dostum ve partnerim oldu. Dünya’nın bir çok yerinde gayrimenkül satışını gerçekleştiriyoruz. Türkiye de bu ülkelerden biri. TUSKON’un Türkiye’de düzenlediği bir çok önemli programa katıldım. Dış ticaret köprüsü programları sayesinde hem kendi hizmetlerimizi hem başka partnerlerin hizmetlerini yakından tanıma imkanını bulmuştum. Bu görüşmeler işim açısından çok olumlu katkısı oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Rana Tezcan Açıkgöz

Rus iş kadınlarına Antalya’da tatil

İş kadınları ile hem görüşmek hem 8 Mart Kadınlar gününü kutlamak için Türkiye’den gelen TUSKON Başkan Yardımcısı Rana Tezcan Açıkgöz de, geçen yıl Ekim ayında TUSKON’un düzenlediği Türkiye - Rusya İş Kadınları Zirvesi’ne Rusya’dan 50’ye yakın iş kadının geldiğini hatırlatarak, "Toplantıda Türkiye tarafından da 350 iş kadını katıldı. 2 trilyon dolarlık GSMH'si ile dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip olan Rusya Federasyonu, Türkiye için her zaman önemli bir ülke oldu. Rusya ile ticaretimiz 2010'da 25.5 milyar dolar iken 2011'de bu rakam 32 milyar dolara çıktı. 2012 yılında ise bu rakam 37 milyara ulaştı." dedi.

Rus iş adamları

Etkinlikte iş kadnlarına özel yemek menüsü sunuldu. Güzel çiçeklerin de hediye edildiği etkinlikte, her katılımcıya ismilerinin yazıldığı kaligrafi ve Ebru hediye edildi. Ayırca sürpriz olarak da hanımlara bir haftalık Alanya’da tatil turu hediye edildi.