Rusya'da düşen uçak daha önce 2 kaza atlatmış

421

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti başkenti Kazan Uluslar Arası Havalimanı’nda düşen ve 50 kişinin ölümüne neden olan uçağın daha önce 2 kez kaza atlattığı ortaya çıktı.

İnterfaks haber ajansına konuşan bir güvenlik görevlisi, 26 Kasım 2012’de VQBBN numaralı ve Boeing-737 tip düşen uçağın teknik arıza nedeniyle Kazan havalimanına acil iniş yapmak zorunda kaldığına işaret etti. O sırada uçakta 78 kişi bulunuyordu.

İtar-Tass ajansına göre, uçak 12 yıl önce Brezilya’da da iniş sırasında ufak bir kaza yaşamış. 112 kişinin bulunduğu uçağın kötü hava koşullarında piste sert şekilde dokunduğu iddia edildi. Kazada uçağın sol kanadında ufak kırılmanın olduğu ve 1,7 kilometre gittikten sonra durabildiği kaydedildi.

resim tanımı girin

Kazanın ardından uçak AWAS havayolu şirketine satıldı. Uçak daha sonra Doğu Avrupalı havayolu şirketlerine satıldı. Uçağı 2008’te Tataristan Havayolları satın aldı.

18 Kasım’da Tataristan’da matem günü ilan edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’u telefonla arayarak kazada ölen oğlu İrek için başsağlığı taziyesinde bulundu.

Kazan havalimanına akın eden ölen yolcuların akraba ve yakınları hüzün ve göz yaşlarına hakim olamadı.