Kızıl Ordu’dan 8 Mart Kadınlar Günü’nde Türkçe “Yaylalar” sürprizi

855

Rusya’da faaliyet gösteren Türk-Rus Kültür Merkezi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile muhteşem bir konser düzenledi. Konserde Kızıl Ordu korosu, Rusya’nın ünlü sanat duayeni, SSCB Halk Sanatçısı İosif Kobzon, ünlü Sovyet ve Rus sinema, tiyatro sanatçısı Vasili Lanovoy, İtalyan sanatçı Federiko Paciotti ve başka Rus sanatçılar sahne aldı.

resim tanımı girin

Türk-Rus Kültür Merkezi’nin bu yılki geleneksel 8 Mart konseri, Rusya Ordusu Korosu’nun ana binasında gerçekleştirildi. 700’den fazla kişinin katıldığı konserde Rus emekli vatandaşlar, bayan öğrenciler ve Moskova’da yaşayan Türk diaspora temsilcileri de aileleriyle birlikte hazır bulundu. Konsere, Rusya parlamentosu alt kanadı Duma milletvekili Yelena Vtorıgina, Moskova Kent Meclisi (Mosduma) milletvekili İnna Svyatenko, Türk-Rus Kültür Merkezi Genel Müdürü Arif Asalıoğlu, Merkez Mütevelli Heyeti Başkanı, Moskova Devlet Üniversitesi Asya-Afrika Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Mihail Meyer, ünlü Rus mimar ve ressam Zurab Tsereteli, Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD) Başkanı Esat Sarı, Rusya İnsan Hakları Partisi eşbaşkanı Mariya Arbatova, RUTİD Yönetim Kurulu üyesi Barış Köseliören ve başka isimler katıldı.

Konserden önce konuşma yapan Prof.Dr. Meyer, 8 Mart’ın kadınlar için büyük önem taşıdığını vurgulayarak Rus ve Türk kadınlarının bayramını kutladı. Meyer, daha sonra sahneye davet ettiği Duma milletvekili Vtorıgina, Moskova Belediyesi Kamu Organizasyonları Müdürlüğü Başkanı Yardımcısı İrina Korolyova, Kanserli Çocuklara Yardım Vakfı Koordinatörü Yelena Spirina ve başka ünlü Rus kadınlara Türk-Rus Kültür Merkezi adından özel plaket ve hediye sunarak onurlandırdı.

resim tanımı girin

Sahneye çıkan Kobzon kadınların bayramını kutladı ve daha sonra Rus halk şarkılarını seslendirerek katılımcıları güzel sesiyle büyüledi. Kobzon’un Sovyet dönemine ait şarkıları okuması, kadınları çok duygulandırdı. Daha sonra sahneye çıkan ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Lanovoy, şiirler söyleyerek salonda duygulu anlar yaşattı.

resim tanımı girinKızıl Ordu korosu da İkinci Dünya Savaşı yıllarına ait şarkılar başta olmak üzere çok sayıda savaş şarkıları ile salonu coşturdu. Koroya ait gençlerden oluşan sanatçılar Sovyet askeri üniformalarıyla hareketli danslar yaptı.

resim tanımı girin

Kızıl Ordu’dan Türkçe “Yaylalar”

En son sahneye çıkan Türk-Rus Kültür Merkezi’ne bağlı “İstanbul” müzik grubu Kızıl Ordu korosuyla birlikte ve ses sanatçısı Yuliya Panova’nın eşliğinde Türkçe “Yaylalar, Yaylalar”, “Çanakkale” ve başka halk türkülerini seslendirdi. Rus korosu sanatçılarının koroyla “Yaylalar! Yaylalar!” seslendirmesi ve sahneye çıkan koronun küçük yaşlı solisti Valeriya Kurnuşkina’nın Türkçe şarkı söylemesi Türk ve Rus kadınlar tarafından dakikalarca alkışlandı.

resim tanımı girin

Bu etkinlikler iki ülke halkı arasında kaynaşmayı sağlıyor

Cihan Haber Ajansı’na özel konuşan Türk-Rus Kültür Merkezi Başkanı Asalıoğlu, “Merkezimiz Rusya ve Türkiye arasında çeşitli etkinler yapıyor. İki ülke kültürüyle ilgili çeşitli programlara imza attık. Hem Rusya’da hem de Türkiye’de. Ünlü Rusları Türkiye’ye, ünlü Türkleri de Rusya’ya tanıtıyoruz. Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle iki ülke kadınlarını biraraya getirerek kaynaşma ortamını sağlamaya çalıştık. Her yıl geleneksel hale getirdik bu bayramı. Bu üçüncüsü. Hepsinde de salonlar tıklım tıklım dolu oluyor. Programdan sonra adresimize çok sayıda teşekkür dolu mesajlar alıyoruz. Bu bizi mutlu kılıyor: Demek ki kaynaşmayı sağlamayı başarıyoruz.” diye duygularını anlattı.