Putin, Kırım için Kızıl Meydan’da konsere katıldı

206

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım ve Sivastopol’un Rusya’ya resmen bağlanmasının (18 Mart 2014) yıl dönümünde Vasiliy Kilisesi’nin önünde düzenlenen “Biz Beraberiz” konserine katıldı.

Yaklaşık 110 bin kişinin katıldığı konserde Rus milli marşı birlikte okundu. Sahneye çıkan Rusya Devlet Başkanı, muhalefet parti liderleri, Kırım yöneticileri ve askerler birlik marşa eşlik etti. Putin vatandaşlara hitaben, “Ülke sizinle gurur duysun” dedi.

resim tanımı girin

Moskova polis merkezi sözcüsü, “Konsere 110 bin kişi katıldı. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Kamu düzeni ve güvenliği tamamı ile sağlandı..” dedi. Moskova’nın dışında Rusya’nın bir çok kentinde miting ve konserler düzenlendi.

resim tanımı girin

Kırım’ın Rusya için önemine değinen Putin, Ukrayna’ya yardım eli uzatmaya hazır olduklarını söyledi. Kırım’ın sadece stratejik bir toprak parçası olmadığını kaydeden Putin, “Orada yardımlarımıza ihtiyacı olan milyonlarca Rus vardı. Söz konusu olan toprak parçası değil. Bizim bol toprağımız var. Kırım’da tarihimiz, maneviyatımız ve devletimizin kökenleri var. Bunlar bizi halk ve ulus yapan değerler…” dedi.

resim tanımı girin

Ukrayna ile de ilişkileri normalleştirmeye hazır olduklarını vurgulayan Putin, aşırı milliyetçiliğin tehlikeli ve zararlı olduğunu, Ukrayna halkının gelecekte ülkeyi bu hale getirenleri tarafsız bir şekilde değerlendirme şansına sahip olacaklarını ifade etti.