Lavrov'dan yeni nükleer silahsızlanma anlaşmasında 'füze kalkanı' açıklaması

0

Rusya ve ABD yeni nükleer silahsızlanma anlaşmasında mutabakat sağladıklarını duyurdu. Kremlin ve Beyaz Saray'dan eş zamanlı olarak yapılan açıklamalarda nükleer saldırı silahlarında başlık sayısının önümüzdeki on yıl içinde bin 550'ye, taşıma sistemlerinin de 700'e çekileceği duyuruldu.

Telefonda görüşen ABD Başkanı  Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 8 Nisan'da Prag'da bir araya gelerek yeni tarihi anlaşmayı parafe edecek. Teknik detayların yer aldığı anlaşmanın 20 sayfayı bulduğu belirtiliyor. Beyaz Saray, füze kalkanı ile ilgili anlaşmada herhangi bir maddenin olmamasını duyururken, Kremlin savunma ve saldırı silahları arasında bağlantı olduğunu açıkladı. Anlaşmanın uzamasına neden olan savunma silahlarının da anlaşmada yer alması konusuna Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov açıklık getirdi.

Basının sorularını telekonferansla yanıtlayan Lavrov, "Stratejik saldırı silahlarında indirim tarafların kendi bağımsız kararları çerçevesinde planlanacak. Ancak burada nükleer savunma yapılarında karşı tarafın nükleer gücünün etkisiz hale getirilmemesi dikkate alınacak. Bu ilişki yasal olarak anlaşmada yer alıyor." dedi.

Lavrov, "Sadece stratejik saldırı  silahları ile savunma silahları arasında ilişki olduğunu söyleyebilirim. Diğer stratejik savunma silahları anlaşmada yer almıyor." ifadelerini kullandı. Böylece Rusya, ABD'nin kurması muhtemel füze kalkan sisteminin kendi nükleer gücünü etkisiz hale getirmesini engellemiş oldu. Ancak, uzmanlar konu ile ilgili tartışmaların önümüzdeki dönemde devam edebileceğini öngörüyor.

Lavrov, anlaşmanın iki ülke parlamentolarında kısa sürede gündeme geleceğini ve Nisan ayında anlaşmanın onaylanabileceğini söyledi. Böylece yeni nükleer silahsızlanma anlaşması Nisan ayında yürürlüğe girmiş olacak. Lavrov parlamentolarda onaylanma sürecinin eş zamanlı olarak işleyeceğine de dikkat çekti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan