Rusya 'füze kalkanında' NATO ile işbirliğine hazır

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Moskova ile Washington arasında soğuk rüzgarların esmesine neden olan 'füze kalkanı' ile ilgili NATO ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını açıkladı.

Danimarka ziyareti öncesi Danimarka Yayın Birliği DR'a özel açıklamada bulunan Medvedev, "Küresel füze kalkanı sadece bir ülkeyi, ya da bir grup ülkeyi korumaya yönelmemesi gerekiyor. Uluslararası toplumun sorumlu parçalarını  da içine almalı." ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Estonya'da geçen hafta gerçekleşen NATO Dışişleri Bakanları toplantısında "gerçek tehditlere karşı Rusya ve Avrupa halklarının korunması için ortak füze kalkanı kurulması" önerisinde bulunmuştu. Rusya'nın bu öneriye cevabının ne olacağı ile ilgili soruya Medvedev, "Öneri ciddi ise biz bunu yapabiliriz." şeklinde cevap verdi.

Rusya'nın belirli ülkelerde füze kalkanı kurulmasının nükleer dengenin bozulmasına yol açabileceği gerekçesi ile karşı çıktığını ifade eden Rusya lideri, "Birlikte hareket etmek zorundayız. Ya da Rusya bir şekilde buna karşılık vermek zorunda..." değerlendirmesinde bulundu.

Romanya ve Bulgaristan şubat ayında ABD ile 2015 yılına kadar füze kalkanı kurulması konusunda görüşmelerde bulunduklarını açıklamıştı. ABD ile nükleer silahlarda indirim anlaşması START-2'yi imzalayan Moskova, kendi güvenliğini tehdit edecek 'füze kalkanı' kurulması durumunda anlaşmadan ayrılacağını kaydediyor.

Rusya'nın basitçe büyük ya da küçük diğer ülkelerle iyi ilişkiler içinde olmak istediğini kaydeden Medvedev, "Biz ülkemizin modern dünyanın organik bir parçası olduğuna inanıyoruz. Dünyanın diğer kısmı ile birlikte gelişiyoruz." şeklinde konuştu.

RIA-637651-Medvedev1 RIA-637651-Medvedev2 RIA-637651-Medvedev4

Medvedev Rusya'nın gülen yüzü

Rusya'nın yeni yüzünün nasıl olması  gerektiği ile ilgili soruyu yanıtlayan Rusya lideri, (gülümseyerek) kendi yüzünü örnek gösterdi. Modern Rusya'nın gülen bir yüzü olduğunu kaydeden Medvedev, diğer ülkelerin de buna gülerek karşılık vermeleri gerektiğini söyledi. Rusya lideri ilginç tespitlerde bulundu: "Doğru olan gülen bir yüz. Dişlerini gıcırtadan, somurtan ve kızgın duruşları... bir kenara bırakmalıyız. Elbette bu sadece bize bağlı değil... Çağdaş, genç ve gülümseyen bir yüz. Gelişen ekonomi, inovasyon ve yüksek teknoloji kabiliyeti ile bunu başarabiliriz."

Faruk Akkan, Moskova, Cihan