Rusya’da askeri savcılık orduda reforma karşı

4

Rusya Askeri Başsavcısı Sergey Fridinski orduda gerçekleşecek reform çalışmalarının silah kaçakçılığını  olumsuz etkileyeceğini savundu. Rus ordusunun 2016’ya kadar 1 milyona indirilmesine karşı çıkan savcılığa göre silah kaçakçılığında olumsuz gidişat başladı.

2009’da bir önceki yıla göre silah kaçakçılığının iki kat arttığına dikkat çeken Rusya askeri başsavcısı, “2008’e göre silah kaçakçılığı iki kat arttı. Kazalarda da silahların kontrolünde gevşeklik görülüyor.” eleştirisi getirdi. İnternet sayfasından açıklamada bulunan Fridinski, Volga kentinde bulunan silah deposunda Kasım 2009’da meydana gelen patlamaları ve 10 kişinin hayatını kaybetmesini örnek gösterdi.

Ağustos 2008’de Gürcistan’la gerçekleşen savaşın ardından orduda reform sürecine start veren Kremlin’in çalışmalarına ordu içinden de tepkiler geliyor. Reform sürecine karşı çıkan komutanlar emekli edilirken, üst düzey komuta kademesinde yapılacak kısıtlama çok sayıda subayın da işsiz kalmasına neden olacak.

Öngörülen reform çalışmalarına göre 2016’ya kadar Rus ordusu 1 milyona düşürülecek. Ordunun hareket kabiliyetinin artırılması ve modern silahlarla donatılması süreci de hızla devam ediyor. 2015’e kadar yüzde 30 yenilenme hedefleyen Kremlin, 2020’ye kadar Rus ordusunun yüzde 70’inin modern silahlarla donatılmasını hedefliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan