Kafkaslarda operasyon; 15 ölü

0

Rusya'nın Kafkas bölgesinde bulunan Dağıstan Cumhuriyeti'nde güvenlik güçleri militan gruplara yönelik operasyona başladı. 13 militan etkisiz hale getirilirken, 2 güvenlik görevlisi de yaşamını yitirdi. 

Ulusal Terörle Mücadele Komitesi'inden yapılan açıklamada 10 militanın Dağıstan'ın başkenti Mahaçkale'de etkisiz hale getirildiği, 3 militanın da Kızılyurt kenti Komsomolskoye kasabasında öldürüldüğü belirtildi. 19 saat süren operasyonlarda 2 güvenlik görevlisi de öldü.Rusya'nın Kafkasya Cumhuriyetleri'nde polis ve güvenlik noktalarına yönelik saldırılar sıklıkla yaşanırken, güvenlik güçleri de operasyonlarını artırıyor. Cumartesi günü patlayan bir araç nedeni ile Mahaçkale'de bir polis görevlisi yaralanırken, Cuma günü de bir başka polis yaşamını yitirdi.

 

Kuzey Osetya'nın başkenti Vladikavkaz'da pazar yerine yönelik intihar eyleminde 17 kişi hayatını kaybetti. 140'dan fazla kişinin de yaralandığı olay toplumun büyük bir kesimi tarafından kınanırken, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev saldırganların bulunmasını istemişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan