"Orta doğudaki devrimler Rusya'nın 12 milyar dolarlık silah kontratını zora sokacak"

62

Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan son siyasi olaylar, bölgeye dev silah sevkiyatı yapan Rusya’nın 10-12 milyar dolarlık kontratlarının bozulmasına neden olabileceği belirtildi. Rus askeri uzmanlar, bölgede yeni siyasi iktidarların başa gelmesi durumunda Moskova ile silah anlaşmalarının feshedilebileceğini öngörüyor.

Rus İnterfaks haber ajansına konuşan silah sevkiyatı alanındaki üst düzey bir yetkili, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan son olaylardan endişe duyduklarını kaydetti. Rus yetkili, "Bölgedeki istikrarsızlık yüzünden Rusya 10 milyar dolarlık silah siparişlerini kaybedebilir. Eğer askeri teknik işbirliği bağlamında var olan sözleşmeleri ve gelecek planları göz önünde bulundurursak bu endişe söz konusu olabilir. Şu anda olayların patlak verdiği bazı Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleriyle olan yaklaşık 10 milyar dolarlık silah sözleşmemiz artık yerine getiriliyor. Fakat bugünkü durumda en elverişsiz gelişme olasılığında bu planlar suya düşebilir" dedi.

Gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini belirten yetkili, "Silah sevkiyatından sorumlu Rus merciler, bu ülkelerle olan işbirliğinin değişebileceği varyasyonunu da göz önünde bulunduruyor. Bu açıdan olaylar yakın takibe alındı" diye konuştu.

Rusya’nın yurtdışına silah sevkiyatı yapan tek resmi şirketi Rosoboroneksport’a göre, Moskova söz konusu ülkelerle 12 milyar dolarlık silah anlaşması imzalamış. Bu da yakın yıllardaki Rus silah satışının yüzde 25’i sayılmakta.

Rus Trud gazetesine konuşan Stratejik Analiz ve Teknoloji Merkezi Başkanı Ruslan Puhov’a göre, Arap devrimiyle başa gelen yeni iktidarlar, muhtemelen Moskova ile eski silah anlaşmasından vazgeçecek. Rus uzman, bu hususta Libya’yı örnek vererek, "Libya bizden 2,2 milyar dolarlık çok sayıda savaş uçağı ve füze sistemi almaya hazırlanıyordu. Genelde ise silah için bütçeden para ayıran bu gibi ülkeler şimdi bu paraları sosyal harcamalara aktaracak" dedi.

Rus Argumentı i Nedeli gazetesinin iddiasına göre, Rusya’nın silah satışıyla ilgili somut bilgiler her zaman saklı tutuluyor. Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov ise “Zolotaya İdeya” ödül töreninde yaptığı açıklamada, toplam silah siparişlerinin 45 milyar doları geçtiğini ifade emişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan