Rusya’da yeni nesil stratejik füze denemesi başarısız oldu

52

Rusya’da yeni nesil kıtalararası balistik füze denemesi başarısız oldu. Rusya Savunma Bakanlığı Arktik askeri tatbikat alanı Peletsk’de füzenin ateşlenmesinin ardından ilk aşamada düştüğünü açıkladı.

Bakanlık açıklamasında Moskova Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen füzenin 10 kilometre uçtuktan sonra düştüğü ve hiçbir kimsenin zarar görmediğini kaydetti. Rusya Uzay Kuvvetleri Sözcüsü Aleksey Zolotuhin kuzey Plesetsk bölgesinden fırlatılan yeni nesil füzenin düştüğünü doğruladı.

Kıtalararası nükleer saldırı gerçekleştirebilen RS-24’lerin (Yars) yerini alması planlanan yeni nesil füzeler altı adet nükleer başlık taşıyabiliyor ve 11 bin kilometrede belirlenen bir hedefe ulaşabiliyor. Yeni füzelerin bir diğer özelliği ise fırlatıldıktan sonra kendisine yönelik herhangi bir saldırı olması durumunda savunma kapasitesine sahip olması.

Kremlin, füze kalkanı çalışmalarının Rusya dikkate alınmaksızın yapılması durumunda kendilerinin de buna karşılık verecekleri uyarısında bulunmuştu. ABD öncülüğünde NATO ülkelerinin başlattığı füze savunma sistemi ile ilgili çalışmalarla ilgili anlaşmalar tamamlanmış durumda. Ortadoğu’dan gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı planlanan füze kalkanının 2015’de aktif hale gelmesi planlanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan