Rusya’nın nükleer sırlarını sızdıran işçiye 8 yıl hapis

78

Rusya Sverdlovsk bölge mahkemesi denizden fırlatılan nükleer füzeler Bulava (SS-NX-30) SLBM’lerin sırlarını yabancı istihbarata verdiği gerekçesi ile göz altına alınan Aleksander Gniteev’e 8 yıl hapis cezası verdi.

Kommersant gazetesi kıtalararası nükleer füzeler Bulava’ların kontrol sistemi ve şifreleri ile ilgili bilgilerin yabancı servislere sızdırıldığını duyurmuştu.

Mahkemeden yapılan açıklamada, “Gniteev suçlu bulundu ve ajan suçlarının en ağır cezası 8 yıla mahkum edildi” denildi. 100 bin ruble (3216 dolar) para cezası da alan Gniteev’e, ömrünün sonuna kadar da seyahat sınırlaması getirildi.

Gniteev’in çalıştığı Bulava’nın kontrol ve şifreleme işlemlerini geliştiren Yekaterinburg merkezli Avtomatika Bilim ve Üretim Merkezi’nde geniş çaplı inceleme yapılacak.

Rusya stratejik gücünün önemli parçalarından biri olan ve denizden fırlatılan Bulava (SS-NX-30) SLBM’leri Termal Teknoloji Merkezi’nde geliştiriyor. 10 adet nükleer başlık taşıyabilen Bulava’ların 8 bin kilometre menzili bulunuyor.