Rusya, Küba ve Vietnem’da yeni askeri üs kuracak

98

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Viktor Çirkov, Küba, Vietnam ve Hint Okyanusu’nda adaların üzerinde kurulu Seyşeller de askeri deniz üssü kurulması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Çirkov açıklamasında, “Rusya Federasyonu dışında Deniz Kuvvetleri’nin güvenli kalabilecekleri alanlar konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışma çerçevesinde uluslar arası seviyede gemilerin konaklayabilmesi için Küba, Vietnam ve Seyşeller’le görüşmelerimizi sürdürüyoruz” dedi. Çirkov dün yaptığı değerlendirmelerde de Suriye’de bulunan Tartus deniz üssünü terk etmeyi düşünmediklerini ifade etmişti.

Küba Devlet Başkanı Rauf Castro’nun 11 Temmuz’da Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, Vietnam Devlet Başkanı Truong Tan Sang da Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi. Görüşme öncesi Rusya’nın Sesi Radyosu’na konuşan Sang, Kamran limanında Rusya’ya askeri gemilerin barınabileceği bir alan tahsis edebileceklerini belirtti.

Vietnam lideri Sang, bölgenin Rus askeri üssü olmayacağını, eski Soğuk Savaşı müttefiki iki ülkenin askeri alanda işbirliğinin bir simgesi olacağını vurguladı.

Rusya’nın halen eski Sovyet ülkeleri dışında sadece Suriye’nin Tartus limanında bir askeri üssü bulunuyor. Ancak yetkililer Rus savaş gemilerinin yakıt ve diğer lojistik destek alabilmek için Tartus deniz üssünün çok küçük olduğunu belirtiyor. Suriye’de muhtemel yönetim değişikliğinin ardından Tartus deniz üssünün Rusya’nın elinden çıkabileceği de değerlendiriliyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin 2000’de göreve geldiğinde Sovyetler Birliği döneminden kalma Vietnam, Kamran deniz üssünü ve Küba ajan üssü olarak tanınan Lourdes’i kapatmıştı. Ekonomik sıkıntılar içinde olan Moskova’nın ABD ile ilişkileri geliştirme çabasının bir adımı olarak değerlendirilmişti. 2012’de üçüncü dönem Kremlin’e çıkan Putin’in 12 yıl aradan sonra askeri alanda modernizasyon çalışmalarını hızlandırması anlamlı bulunuyor.