Irak, Rusya ile 4,2 milyar dolarlık silah anlaşmasını “yolsuzluk” gerekçesi ile iptal etti

53

Irak, Rusya ile savaş helikopterleri, füzeler ve diğer askeri malzemlerin yer aldığı 4,2 milyar dolarlık silah alım anlaşmasını “yolsuzluk” ihtimali gerekçesi ile iptal etti. Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin anlaşma ile ilgili gerekli soruşturmanın yapılması için emir verdiği ifade edildi. Rusya’nın Bağdat Büyükelçisi Sergey Çerkasov kendilerine konu ile ilgili bir bilgi gelmediğini ifade ederken, Rus makamlarından da iptalle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Ekim ayında Nuri El Maliki’nin Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyarette iki ülke arasında 4,2 milyar dolarlık silah alım anlaşması imzalanmıştı. İki ayrı kontrat olarak ele alınan anlaşmanın ilkinde 2 milyar dolar değerinde 30 adet Mi-28NE savaş helikopterleri, ikincisinde de 2,2 milyar dolar değerinde 50 adet Pantsir-S1E uçak savar ve füze savunma sistemleri yer alıyordu.

AFP’ye açıklamada bulunan Maliki’nin sözcüsü, “Maliki Rusya ziyaretinden döndüğünde, bir kısım yolsuzluk ve rüşvetle ilgili şüpheleri oldu. Bunun üzerine, tüm anlaşmayı yeniden gözden geçirmek istedi…” dedi. Sözcü, anlaşma ile ilgili şimdi bir soruşturma başlatıldığını sözlerine ekledi.

Anlaşma ile Rusya, ABD’nin ardından Irak’a silah satışı gerçekleşen en büyük ikinci ülke konumuna yükselecekti. Amerikan askerlerinin bölgeden ayrılmasının ardından ordunun yeniden inşasına çalışan El Maliki, hiçbir ülkenin Irak’a silah satma konusunda tekeli olmadığını ifade etmişti.

Irak Başbakanlık sözcüsü Ali Mussavi RT’ye yaptığı açıklamada, Rusya silah anlaşmasının iptal edilmediğini, yolsuzluk gerekçesi ile incelemeye alındığını söyledi. Mussavi, yolsuzluk iddiaları ile ilgili soruşturma başlatıldığı yönündeki bilgileri doğruladı. Anlaşmanın iptaline ise yapılacak soruşturmadan sonra karar verilecek.

Rusya: “Yolsuzluk şüphesi iptal gerekçesi olamaz”

Irak parlamentosu savunma ve güvenlik komisyonu üyesi Hakim El-Zamali ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Irak Başbakanı Maliki, önceki anlaşmadan öngörülenden daha sofistike silah alımı ile ilgili yeni bir komisyon kurdu.” dedi.

Rusya silah ihraç şirketinden bir kaynak Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada, Irak’ın yaptığı açıklamanın bir çok soru işaretleri olduğunu söyledi. Yetkili, “Yolsuzluk şüphesi hiçbir zaman anlaşmanın iptali için gerekçe olamaz. Özellikle askeri teknik konularda. Bu hukuki açıdan anlamsız…” dedi. Askeri yetkili Irak yönetiminin gerçek niyetinin anlaşılabilmesi için resmi açıklamayı beklediklerini söyledi.

Rusya son günlerde Hindistan’a satmayı planladığı Mi-28EN helikopterleri ile ilgili ihaleyi de, Amerikan Boeing AH-64 Apache’lere kaptırdı.

Maliki yönetimi Gazprom’u da kovuyor

Irak yönetimi, Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom’un Irak Kürt Yönetimi ile imzaladığı petrol anlaşmalarını iptal etmemesi durumunda, güneydeki Badra petrol sahası ile ilgili anlaşmanın iptal edileceği uyarısında bulundu. Gazprom’un petrol üretim ve ihracatı yapan Gazprom Neft şirketi iki ay önce Kürt Yönetimi ile petrol çıkarım konusunda anlaşma imzalamıştı.