Rus komutandan Türkiye’ye Patriot uyarısı

289

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov, Türkiye’nin Suriye sınırına yerleştirilecek Patriot füzeleri ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini, tansiyonun yüksek olduğu bölgede silah yığınağının artmasının ek risk oluşturduğunu söyledi.

Bürksel temasları çerçevesinde açıklamada bulunan Gerasimov, “Burada görev alacak askeri personele yönelik provokasyon tehlikesi de var…” uyarısında bulundu.

Patriotların Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulması yönünde kullanılmayacağını ifade eden Gerasimov, “Ortaklarımız bu sistemin Suriye’de herhangi bir uçuşa yasak bölge oluşturulmasında kullanılmayacağını söyledi.” dedi.

Rusya’nın pozisyonunun sorunun Suriye halkı tarafından çözülmesi yönünde olduğunu kaydeden Rus komutan’a göre, bölgeye yönelik herhangi bir dış askeri müdahale feci sonuçlara neden olabilir.

Afganistan’dan ISAF birliklerinin çekilmesinin ardından bölgede durumun kötüleşme riski olduğuna işaret eden Gerasimov, radikal unsurların provokasyon tehlikesinin yüksek olduğuna işaret etti.

Avrupa füze savunma sistemi ile ilgili Rusya’nın endişelerinin sürdüğünü kaydeden Rus komutan, 2013’te NATO ile ortak askeri tatbikat yapacakları bilgisini verdi. Yaz aylarında Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da gerçekleşecek tatbikatta Rusya ve NATO ortak operasyon eğitimi yapacak.