Türk uçağı Rusya semalarında gözlem uçuşu yapacak

226

Türk askeri uçağı, 15-19 Nisan tarihlerinde Rusya semalarında gözlem uçuşu yapacak. Uçağın Rusya'nın başkenti Moskova'ya yakın Kubinka askeri havaalanından kalkması ve 5,5 bin kilometrelik bir alanda tarama yapması planlanıyor. Uçakta Türk askeri müfettişlere Norveçli askeri meslektaşlar da eşlik edecek.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, uluslar arası Açık Hava Sahası Anlaşması bağlamında Türk ve Norveçli askeri müfettişlerin yaklaşık 5,5 bin kilometre olarak Rusya semalarında gözlem uçuşları yapacağı belirtildi. Müfettişler gözlem uçuşlarını CN-235 (CASA) uçağıyla gerçekleştirecek.

Açık Hava Sahası Anlaşması’na katılan devletler bir birlerinin hava sahasında gözlem uçuşları yapılmasına olanak sağlıyor. Anlaşmada 34 ülke yer alırken, Rusya bu anlaşmaya 26 Mayıs 2001’de dahil oldu.

En son Rus askeri uçakları, 25 Şubat-1 Mart tarihlerinde Türkiye semalarında gözlem uçuşu yapmıştı. Rus denetleme uçağı Diyarbakır havalimanından kalkarak bin 500 kilometrelik bir alanda tarama yapmıştı.