Rusya yeni bir dünya savaşı beklemiyor

126

Rusya Kamuoyu Araştırma Şirketi’nin (VTsIOM) yaptığı çalışmaya göre halkın yüzde 65’i artan uluslararası gerginliğe rağmen yeni bir dünya savaşı yaşanmayacağını düşünüyor. Vatandaşın yüzde 35’ine göre ise devletlerarası ilişkilerde tansiyon çok yüksek, hatta çoğu zaman düşmanca.

Moskova ve St. Petersburg’da yaşayanların yüzde 42’si, orta ölçekli kentlerin yüzde 40’ı ve parlamento dışı siyasi grupların ise yüzde 52’si devletlerarası ilişkilerde sorunların giderek arttığını düşünüyor.

Suriye, Mısır ve diğer Afrika ülkelerinde yaşanan savaşların küresel anlamda bir savaşa neden olacağı ile ilgili görüşe Rusya halkının yüzde 65’i katılmıyor.

Yeni bir dünya savaşı çıkabileceğine düşünenlerin yüzde 9’una göre bu savaş Ortadoğu’dan patlak verecek. Yüzde 4 ABD’nin saldırgan tavırlarının, yüzde 3 yerel çatışmaların, yüzde 2 kişisel davranışların ve yüzde 5 ise genel istikrarsızlığın yeni bir dünya savaşına neden olacağını öngörüyor.

Vatandaşın yüzde 45’ine göre küresel durum normal, yüzde 13’üne göre dostane. İyimser düşünceye sahip olanlar milyonun üzerindeki kentlerde yüzde 17’ye, iktidar partisi Birleşik Rusya’ya oy verenler arasında yüzde 19’a ve 18-24 yaş arası gençlerde ise yüzde 19’a kadar çıkıyor.

Devletlerarası ilişkileri normal görenlerin oranı 1 milyon nüfusun üzerindeki kentlerde yüzde 52’ye çıkarken, muhalefet partisi Adaletli Rusya seçmeninin yüzde 52’si de yaşananları normal olarak değerlendiriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Astana ziyaretinde Mısır’ın sivil savaşın eşiğinde olduğu uyarısında bulunmuş, “Suriye’de sivil savaş var, Maalesef, Mısır’da aynı yönde gidiyor. Ümit ediyoruz ki, Mısır halkı bu durumdan kaçınır.” ifadelerini kullanmıştı. BM rakamlarına göre Mart 2011’den bu yana Suriye’deki çatışmalarda en az 93 bin kişi yaşamını yitirdi.