Rusya, ABD ile banka ile 22,5 milyar dolarlık skandalı çözüyor

0

Bank of New York (BNY) Rusya ile 1990’lı yılların sonunda 22,5 dolarlık para aklama skandalını, 4 milyar dolarlık kredi ile çözmeyi amaçlıyor.

Rusya'nın saygın ekonomi gazetesi Kommersant bugünkü sayısında gelişmeyi 'Bank of New York para aklama suçundan aklandı' manşeti ile verdi. Haberde ABD bankası Bank of New York (BNY) ile Rusya arasında 1990’lı yılların sonunda 22,5 dolarlık para aklama skandalının sonuna yaklaşıldığını yazdı.

Kommersant, BNY'un skandalın sona ermesi için Rusya'ya makul şartlar içeren 4 milyar dolarlık kredi teklif ettiğini yazdı. Gazete ismi açıklanmayan kaynağa dayanarak, teklifin Rusya Malliye Bakanlığı tarafından incelendiğini ve kabul edilmesi halinde davayı açan Federal Gümrük Servisi'nın (FTS) dilekçesini geri çekeceğini iddia etti. Teklifin Ağustos ayının sonunda ABD banka tarafından FTS ile imzalanacak çözüm anlaşması çerçevesinde yapıldığını anlatan kaynak, 4 milyar dolarlık kredinin 180 günde bir 400 milyon dolar olacak şekilde Rusya hükümetinin karar vereceği bankalara yatırılarak iade edileceğini söyledi.

FTS davayı 2007 yılının Mayıs ayında açmıştı. Gerekçe BNY aracılığıyla 1996 ile 1999 yılları arasında Rusya'da bulunan Flamingo Bankası ile Depozit-kliring Bankası (ikisi de kapatıldı) ABD'de üç şirkete para aktardı. BNY 2005 yılında bir çalışanları tarafında 90'lı yılların sonunda Rusya bankaları kullanılarak 7.5 milyar dolar miktarında vergi kaçakçılığı ve para aklama faaliyetlerinde yer aldığını kabul etmişti. ABD'nin kanunlarına göre mağdur olan taraf zararın üç kat fazlasını tazminat olarak isteyebiliyor. FTS bu kanundan faydalanarak 22,5 milyar dolar tazminat almak ve davanın Rusya’da görülmesi için başvurmuştu.

FTS Şubat ayında BNY'a avukatları aracılığıyla davadan vazgeçmeye hazır olduğunu, ancak bunun için 'çözüm anlaşması'nın imzalama teklifinde bulunmştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan