Rusya Ekonomi Bakanlığı’ndan işsizlik uyarısı

1

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı 2010 yılında da işsizliğin artmaya devam edeceğini, iyileşmenin bir sonraki yıl ancak gerçekleşebileceği uyarısında bulundu.

Bakanlığın hazırladığı “2010-2012 yılları için Makro Ekonomik Öngörü Raporu”na göre 2010 yılında işsizlik 200 bin artarak 7 milyona ulaşacak. Yani bu rakam toplam aktif çalışabilen nüfusun yüzde 9,6'sına eşit olacak, bu yılın işsizlik oranı ise 9,3. Raporda resmi olarak tespit edilen işsiz sayısı 2 milyon 200 bin kişi olduğu belirtiliyor. Bakanlığa göre resmi işsiz sayısında gelecek yıl herhangi bir artış beklenmiyor.

İşçi piyasasında özellikle sonbahar döneminde ve yeni yılın başlangıcında kötü günler bekleniyor. Bunun başlıca nedeni şirketlerin yıl sonuna doğru harcamalarını gözden geçirip çalışanlardan iktisat yapması. Bakanlık yetkilileri ekonomik durumda iyileşme işaretlerine rağmen işsizliğin artmaya devam ettiğini kaydediyor.

2010’un ikinci yarısında iyileşme işaretlerinin görüleceği işsiz sayısı yıl sonunda 6,5 milyona gerileyecek. 2012 sonunda ise yüzde 8,5 daha azalarak 6,2 milyona düşecek. Kriz öncesi Rusya’da işsiz sayısı 4,8 milyonla, toplam nüfusun yüzde 6,5’ini oluştuuryordu.

Uzmanlar ise Ekonomi Bakanlığı'na göre daha kötümser. Vedomosti gazetesine açıklamalarda bulunan Rusya Bilimler Akademisi İş Kaynakları Labaratuarı Müdürü Andrey Korovkin 2010 yılında işsizliğin 7 milyon 300 bine ulaşacağını ve ancak iki yıl sonra düşüşe geçeceğini kaydetti. Akademisyen ayrıca önümüzdeki günlerde toplu işten çıkarmaların uygulanacağını kaydetti.

Öte yandan devlet işsizliğin artmasına hazırlanıyor. Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanı Tatyana Golikova istihdam desteklemek amacıyla 2010 yılında işsiz yardımlarının 125 milyar rubleye (4 milyar dolar) çıkarılacağını kaydetti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan