Kalaşnikof üreticisi iflasın eşiğinde

87

Rusya'nın Kalaşnikof (AK-47) saldırı tüfeğinin en büyük üreticisi "Izhmash" fabrikası borçları yüzünden iflas ediyor.

"Izhmash" fabrikasında alacaklı olan "Gremikha" şirketi Rusya'nın Udmurtya Cumhuriti'nde bulunan fabrikaya karşı Tahkim Mahkemesine başvurarak iflas davası açtı. Izhmash'ın web-sitesinde fabrikanın Gremikha'ya 13 milyon dolardan fazla borcunun olduğunu belirtildi.

İzhmash'ın yüzde 51 hissesini elinde bulunduran Devlet Kurumu Rus Teknolojileri (Rostehnologiya) olay ile ilgili özel bir komisyon kurarak Izhmash'ın mali durumumu incelemeye başladı. Rostehnologiya yekilileri komisyonun yapacağı çalışmalar sonucunda İzmash'ın ileriye dönük durumu ile ilgili kararların alınacağını belirtti.

Daha önce de Ağustos ayında Kirov bölgesinde faaliyet gösteren bir başka Kalaşnikof üretim fabrikası Molot banka ve işçilerine bir milyar ruble borcu olduğunu duyurmuştu. Yetkililer fabrikanın üretime başlayabilmesi için en az 300-400 milyon rubleye (10-14 milyon dolar) ihtiyacı olduğunu belirtmişti. Fabrikanın başvurduğu krediler henüz çıkmazken, işçilerin uzun süredir maaşlarını alamadığı kaydetmişti.

1940 yılında kurulan Molot fabrikası, uzun yıllar Sovyetler Birliği'nin piyade tüfek ihtiyacını karşıladı. Fabrika, ünlü Kalaşnikov silahı başta olmak üzere diğer silah ve mermiler de üretiyor. Fabrikanın hisse senetlerinin yarısından çoğu devlet (Rostehnologiya ve Rosimuşestvo) kurumlarına ait. Fabrikanın 2008 yılındaki ilk dokuz ayının geliri 864 milyon (28 milyon dolar), zarar ise 149 milyon ruble (4 milyon 900 bin dolar) şeklinde açıklanmıştı.

'Kalaşnikof' ismini tüfeğin mucidi Mihail Timofeyeviç Kalaşnikof'tan(89) aldı. İkinci Dünya Savaşı'nda yaralanan Kalaşnikof, daha sonra etkilendiği Alman piyade tüfeklerine benzer Kalaşnikof markasını icat etti. Kalaşnikof piyade tüfekleri 1949 yılında seri bir şekilde üretilmeye başlandı. Dünyada en çok kullanılan piyade tüfeği ünvanına sahip Kalaşnikoflar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde de yaygın olarak kullanılıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan