Carrefour Rusya piyasasından çıkıyor

20

Dünyanın en büyük ikinci perakendecisi olan Carrefour Rusya pazarından çıkma kararı aldı.

Rusya'da ilk mağazasının açılmasından henüz gört ay bile geçmeyen Fransız Carrefour bu ülkenin perakende piyasasından çekilmeye karar verdi. Carrefour'un Fransa'daki basın sözcüsü Vedomosti gazetesine yaptığı açıklamada şirketin kararını "kısa vadede Rusya piyasasında lider konumuna oturma perspektiflerinin olmadığı" gerekçesiyle açıkladı. Ayrıca basın sözcüsü satış ile ilgili görüşmelerin başlandığını kaydetti.

Halbuki daha Mayıs ayında Kommersant gazetesi Carrefour'un Rus dev mağaza zinciri Sedmoy Kontinent'in yüzde 75'ini satın almak için şirketin sahibi Aleksandr Zanadvorov'la masaya oturduğunu yazmıştı. Haberde Carrefour'ların Moskova'yı istila edeceği yazılmıştı.

Fransız Carrefour şirketi Rusya piyasasına Nisan 2007 yılında girdi. Haziran ayında Moskova'da Filion alış veriş merkezinde ve Krosnodar kentindeki Galaktika ticaret merkezinde Carrefour'un ilk mağazaları açılmıştı. Fransız şirket ayrıca Lipetsk kentinde Avrupa ticaret merkezinde dokuz bin metrekarelik alanı 10 yıllığına kiralamıştı. Fransa Ticaret ve Sanayi Odası Rusya temsilcisi Pavel Şinski, Carrefour'un Omsk kentinde de hiper market açmayı planladığını duyurmuştu.

Dünyada ikinci, Avrupa'da birinci olan Carrefour'un franchising zincirleri ve ortak işletmeleri dahil olmak üzere toplam 15 bin marketi bulunuyor. 40 yıldır market piyasasında çalışan şirket, hipermarket, süpermarket, indirim marketleri ve bakkal tarzında işletmeler kuruyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan