Rusya’da AvtoVAZ krizi sokağa taştı, yüzlerce işçi protesto gösterisinde

0

Rusya’nın dev otomotiv şirketi AvtoVAZ iflasın eşiğinde. Hükümet 2 milyar doları aşan borçların ödenerek şirketin kurtarılıp kurtarılmamasını tartışıyor. Zor günler yaşayan 80 bini aşkın işçi ise ekonomik kriz döneminde işini kaybetme endişesi yaşıyor. 30 bine yakın işçinin işten çıkarılacağı konuşulurken, bin 500 kadar işçi protesto gösterisinde bulundu. Yönetimi istifaya çağıran göstericiler, maaşlarına da zam istedi.

 

Volga nehri kıyısındaki Tolyatti şehrinin tek gelir kaynağı olan fabrikanın kapanması durumunda bölge zor durumda kalacak. Protesto gösterilerine katılan işçi Aleksander Rasskazov, fabrikanın kapatılmasının şehir için tam bir yıkım olacağını söyledi.

 

Fabrika çalışanlarının üye olduğu bağımsız ‘Birlik Sendikası’nın düzenlediği protesto gösterisine katılan işçiler, ‘AvtoVAZ’ın iflasına izin vermeyin’, ‘Yapamıyorsan bırak’ ve ‘yönetim istifa’ yazılı pankartlar taşıdı. Sendika üyeleri gösterilere bin 500 kişinin katıldığını söylerken, polis 700 kişinin gösterilerde yer aldığını açıkladı. Yönetimi istifaya çağıran işçiler, fabrikanın da tam gün kapasite ile yeniden çalışmaya başlamasını talep ediyor.

Üçte bir mesai yaptıkları için maaşları 7 bin rubleye (250 dolar) kadar düşen işçiler, tam mesai ve 24 bin ruble (800 dolar) maaş istiyor. St. Petersburg kentinde de Tolyatti'de düzenlenen AvtoVAZ mitingine destek amaçlı gösteriler yapıldı. AvtoVAZ’ın işçilerin büyük çoğunluğunun üye olduğu resmi sendikası ASM, protesto gösterilerine katılmamaları konusunda üyelerini uyardı.

Son 40 yıldır şehir ekonomisinin fabrika ile bağlantılı olarak ayakta durduğunu ifade eden yerel yöneticiler, krizden yeni çıkılmaya başladığı bir dönemde fabrikada yaşanacak herhangi bir sorunun şehirde telafisi mümkün olmayacak yıkımlara neden olacağı uyarısında bulunuyor.

Ekonomistler, 2005 yılında Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in fabrikanın iyileştirilmesi için bir çalışma yaptığı, ancak yabancı marka arabalarla rekabette çok geride kaldığını ifade ediyor. 2007 yılında şirketin yüzde 25’inin Fransız Renault firmasına satılması da şirketin modernizasyonuna imkan sağlamadı.

1970 yılında kurulan AvtoVAZ yıllık 800 bin araç üretim kapasitesi bulunuyor. Bugüne kadar 25 milyon araç üreten fabrikada 80 bin civarında istihdam sağlanıyor. AvtoVAZ ‘ın 15 farklı modelde ürettiği Lada marka araçların fiyatları 4 bin 800 dolarla, 11 bin 250 dolar arasında değişiyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan