Medvedev: Rusya korumacı ekonomi modelini terk edecek

6

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Singapur’da gerçekleşen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örügtü (APEC) zirvesinde yaptığı konuşmada, Rusya’nın kriz sonrasında korumacı ekonomik önlemleri terk edeceğini söyledi.

Rusya’nın ekonomik yapısında yeni bir modernleşme süreci öngören Rusya lideri, “Rusya korumacı ekonominin ne kadar zarar verdiğinin farkında. Özellikle de bu kriz sürecinde daha net görüldü. Bu yüzden, kriz süreci ve öncesinde oluşturulan korumacı önlemler istikrarın yakalanması ile birlikte kısa sürede kaldırılacak.” dedi.

The Economist için kaleme aldığı makalede Rusya’nın 2010’da Dünya Ticaret Örgütü’ne girmeyi planladığını kaydeden Medvedev, Federal Konsey’de önceki gün gerçekleştirdiği ulusa sesleniş konuşmasında da devlet şirketlerinin geleceği olmadığını, özelleştirme, inovasyon ve rekabet endeksli ekonomik yapılanmaların desteklenmesi gerektiğini belirtmişti.

Forumda Japonya Ticret Bakanı Masayuki Naoshima Rusya’nın birinci ve ikinci el otomobiller için uyguladığı gümrüklerin çok yüksek olduğundan şikayetçi oldu.

Rusya lideri Çin Devlet Başkanı Hu Jintau ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede liderler iki ülke ekonomik ilişkilerinin geldiği noktadan duydukları memnuniyeti ifade etti. Zirve çerçevesinde Medvedev ABD Başkanı Barack Obama ile de bir araya geldi.

2012 APEC zirvesi Rusya’da

Rusya 2012’de yapılacak APEC zirvesine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Zirvenin gerçekleşeceği Russki Ada’sını da içine alan Vladivastok bölge valisi Sergey Darkin, zirve öncesi ve sonrası dönemde bölgede 3 trilyon rublelik (100 milyar dolar) bir yatırım beklediklerini açıklamıştı.

ABD, Çin, Rusya, Kanada, Avustralya, Japonya ve Güney Kore gibi dev ekonomilerin dahil olduğu APEC ülkelerinin toplam ekonomik büyüklüğü 19 trilyon dolar. 2,5 milyar insanın yaşadığı APEC bölgesi dünyanın yarısını oluşturuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan