Rusya 131 ton mandalini Türkiye’ye geri gönderdi

3

Türkiye’den getirilen 131 ton mandalinada Akdeniz sineği bulunduğu gerekçesiyle geri gönderildi.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Novorossiysk kent limanında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri Türkiye’den getirilen 131 ton mandalina üzerinde özel sağlık taraması yaptı. Rosselhoznadzor Krosnodar Bölge Basın Sözcüsü Yuliya Ananko konuyla ilgili yaptığı açıklamada, araştırma sonucunda Türk mandalinasında tehlikeli haşerat sayılan Akdeniz sineği bulunduğu kaydetti.

Sözcü Ananko, “Özel sağlık taraması sonucunda üzerinde Akdeniz sineği ortaya çıkardığımız toplam 131 ton mandalinanın 105 tonu Cumartesi, 26 tonu ise Pazartesi günü Türkiye’den getirilmişti. Mandalinaların Moskova ve St.Petersburg kentlerine gönderilmesi planlanıyordu. Mandalinanın Rusya Federasyonu topraklarına getirilmesine izin verilmeyerek geri gönderildi.” dedi.

Rus yetkililer, 17 Kasım (50 ton) ve 22 Ekim tarihinde de (26 ton) Novorossiysk’e Türkiye’den getirilen mandalinada Akdeniz sineği tespit edilmesi nedeniyle geri göndermişti. Daha önce de açıklama yapan Rosselhoznadzor Sözcüsü Ananko, “Bu haşerat en tehlikeli. Ülkemizde tarla ve meyve bahçelerinin birçoğunu tahrip etti. Bunun üzerine mandalinaların Rusya Federasyonu’na getirilmesine izin verilmeyerek geri gönderildi.” diye konuşmuştu.

Türkiye’den gönderilen domates, patlıcan, limon, üzüm ve patateste sağlıksız madde tespit eden Rus makamları geçen yıl, geçici olarak tüm ihracatı durdurmuştu. Haziran ayında başlayan ve bir ay süren yasak nedeni ile Türk ihracatçı firmalar büyük zarar görmüştü.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan