Rus şirketler ortak arıyor, hedef 20 milyar dolarlık halka arz

1

Ekonomik kriz nedeni ile nakit sıkıntısı  yaşayan onlarca Rus şirketi 2010’da hisselerini satışa çıkaracak. Renaissance Capital’in tahminlerine göre bu rakam 2010 yılında 20 milyar dolara ulaşabilecek. Rus şirketler 2006’da 21 milyar dolar, 2007’de 36 milyar dolar, 2008’de 1,9 milyar dolar ve 2009’da da 1,7 milyar dolarlık hisse satışına gitmişti.Vedomosti gazetesinin haberine göre, Rus şirketlerin hisselerini halka arz için 2010’un verimli bir zaman olacağı öngörülüyor. Renaissance Capital Başkanı Ruben Aganbegyan gazeteye yaptığı değerlendirmede, yatırımcının yeterli sermayesi olduğunu, Rus şirketlerin de böylece borçlarını yapılandırabileceklerini ve üretim planlamasına gidebileceklerini kaydetti.

Aliminyum devi RusAl yüzde 10,6’lık hisesini 2,24 milyar dolara satarak halka arz gerçekleştirdi. Diğer metal ve madencilik şirketlerinin de benzer bir çalışma içinde olduğu kaydediliyor. ProfMedia, Suek, Sovcomflot ve Metalloinvest piyasaya arza hazırlanan şirketler arasında yer alıyor.

Mal ve Hizmet sektörü de halka arza başladı. Rusya borsasında 2009 sonunda yaşanan büyüme ve 2010’un ilk ayında görülen yükseliş şirketler için halka arzı cazip hale getirdi. Victoria ve Kvartal parekende zincirleri borsaya girmek için işlemleri tamamladı. Rusya’nın önde gelen balık ithalatçısı Russkoye More bahar aylarında halka arz yapacak.

Geçen yıl piyasaya arz konusunda endişeli olan şirketler bu yıl daha iyimser. Rus ekonomistlerin tahminlerine göre 20-30 arasında yeni şirket borsaya girebilir. Bu da ekonominin canlanması ve piyasaya nakit girişi açısından önemli bir fırsat oluşturacak.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan