Rusya Merkez Bankası Başkanı: "2010'da kredi patlaması yaşanacak"

0

Rusya Merkez Bankası Başkanı  Sergey İgnatyev 2010'da Rusya'da kredi patlaması beklediğini dile getirdi.

İgnatyev önceki gün Rusya Merkez Bankası yıllık toplantısında yaptığı konuşmasında 2009 yılı sonu itibariyle real sektörde kredi büyümesi yaşanmazken 2010 yılında Rusya'da kredi patlaması beklediğini söyledi.

2010 yılında kredilerin yüzde 20 artacağını belirten Igntyev, "Yıl sonuna doğru kredi patlamasını izleyeceğiz. Hatta öyle ki enflasyonu yenebilmek için bu kredi akışını kısmak zorunda kalacağız. Bu durumda devlet tarafından bankalara yapılan toplu desteğin devam etmesi mantıklı olmayabilir." diye konuştu.

Kredi piyasasının büyüme nedenini rublenin istikrarı ve dengeli değişimiyle mümkün olabileceğini anlatan İgnatyev, ayrıca 'batak alacak' sorununun da kendiliğinden çözüleceğini ifade etti.

Kommersant gazetesine göre ise bu senaryonun gerçekleşmesi zor. Uzmanların görüşlerine başvuran gazete, zorluğun malli sektörün devlet tarafından desteğinin azalması ve batı kredi piyasasında istikrarın olmamasından kayanaklandığını kaydetti.

İgnatyev'in tahminlerine katılmadığını ifade eden Alfa Banka baş uzmanı Nataliya Orlova kredi piyasasının sadece yüzde 10 büyüyeceğini savundu. Orlova, "Bütün dünyada olduğu gibi Rusya bankaları da lkideteye sahip, ancak bu likidite kısa vadeli. Riskler halen çok yüksek. Kredi talebi ise çok düşük." dedi.


Olumlu tahminlerde bulunmak henüz çok erken olduğunu belirten 'Vozrozhdenie' bankası yönetim kurulu üyesi Andrey Şalimov da, "Tabii ki durum düzeldi diyebiliriz, acnak bir çok şey batı piyasalarına bağlı durumda. Devlet yardımın çekilmesinden dolayı piyasalar eksiye giderse bu durum petrol fiyatında önemli etkisini gösterecek ve dolayısıyla da bizim ekonomimize de olumsuz etki edecektir." görüşlerini dile getirdi. Ancak Şalimov, devletin yardım elini çektikten sonra, kredi piyasası eksiye gitmezse İgnatyev'in tahminlerinin gerçekleşebileceğini kaydetti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan