Krizde parayı yastık altında saklayan milyarderler kaybetti

8

Yastık altında paranın saklanması  her zaman faydalı olmayabilir, bu kural hem avam halk için hem milyarderler için geçerli. Rusya'nın önde gelen milyarderi Oneksim şirketi sahibi Mihail Prohorov bunu tecrübesiyle sabitledi. Forbes dergisinin yıllık milyarderler değerlendirmesine göre Prohorov sırf 'krizde bekleyeyim' dediği için Forbes milyarder listesinde ikinci sıraya düştü.

Bir numara ise metal üretim NLMK şirketi sahibi Vladimir Lisin oldu. Lisin 2008 milyarder listesinin 5. sırasında yer almıştı. Forbes, 2009 yılında Lisin'in mal varlığını üç kat artarak 15.8 milyar dolara ulaştığını yazdı. Prohorov'un mal varlığı ise bir yıl içinde yüzde 40 arttı. Forbes'e göre Prohorov'un geçen yılki 9.5 milyar doları bu yıl 13.5 milyar dolara çıktı.

Vedomosti gazetesi Prohorov'un 'krizi atlatayım' beklentisinin kazançtan kayba dönüştüğüne işaret etti. 2008 yılının mayıs ayında Prohorov ortağı Vlademir Potanin'le birlikte sahip oldukları 'KM Yatırım' ve US Rusal şirketin yüzde 50 ve 'Nornikel' şirketin yüzde 25 hiselerini satmıştı. Anlaşmalar Prohorov'a yaklaşık 8 milyar dolar ve alüminyum şirketinden yüzde 14 hisse geliri sağladı. Ancak Prohorov elde ettiği bu paraları harcamak için acele etmedi ve yaklşık 1 milyar dolarını TGK-4 şirketinin hisselerine ve 500 milyon doları 'Ronesans Kapital'a yatırmıştı. Prohorov ayrıca APR bankasını satın alarak ismini Uluslararası Finans Kulübü'ne değiştirmişti.

Kalan paraları Prohorov'un nasıl harcadığı belirsiz olduğunu belirten 'Daşevskiy ve ortakları' Vakfı Yöneticisi Stiven Daşevskiy, milyarderin alış verişte aşırı tutucu davrandığını belirtti. Daşevskiy, “Eninde sonunda Prohorov kaybetti. Çünkü satın alabileceği bir çok aktif yıl içinde oldukça değer kazandı” şeklinde yorum yaptı.

Forbes dergisi Rusya Genel Yayın Yönetmeni Maksim Kaşulinskiy milyarder Lisin'in ise Prohorov'a nazaran ne bir şey sattı ve ne bir şey aldı. Lisin sermayesinin artmasına şirketi NLMK'aya borçlu olduğunu belirten Kaşulinskiy, şirketin 1 Ocak 2009 itibariyle Londra borsasında üç kat değer kazanarak 20.19 milyar dolara çıktığını yazdı. Ancak Kaşulinskiy'e göre NLMK'anın değer kazanması krizin geçmeye başlamasından değil, şirketin doğru politika izlemesinden kaynaklandı. Aynı politika şirketi 1998 krizinde de kayba uğramaktan kurtarmıştı.

Deutsche Bank uzmanı Olga Okuneva'ya göre metalurji şirketleri krizde çok büyük zarar gördü, ve üretim neredeyse iki kat düştü. NLMK'nın dünyada ikinci en rantabl şirket olduğunu belirten Okuneva, ancak bu şirketin bile geçen yılın başında zarar ettiğini kaydetti. Metalürji sektörünün özellikle 2008 Kasım ve 2009 Ocak ayları arasında dibe vurduğunu anlatan Okuneva ilk bahar ile birlikte sektörün canlanmaya başladığını ifade etti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan