Rusya'nın doğalgaz indirimi Ukrayna'lı şirketi iflastan kurtardı

3

Rusya'nın dev enerji şirketi Gazprom'un Ukrayna'ya sağladığı yüzde 30'luk doğalgaz indirimi Kiev'de memnuniyetle karşılandı. Ukrayna devlet enerji şirketi Naftogaz'dan yapılan açıklamada yeni anlaşma ile, yüzbinlerce çalışanı olan şirketin iflastan kurtulduğu kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in dün imzaladıkları üs anlaşmasının ardından iki ülke enerji bakanları da doğalgaz indirim anlaşmasını parafe etti. Kiev yeni anlaşma ile yıllık 4 milyar dolar, on yılda da 40 milyar dolar indirim elde etmiş oldu.

Rus üssünün süresinin uzatılmasına Anayasa Mahkemesi'nden onay

Bunun karşılığında Ukrayna da Rusya'ya 2017'de süresi dolacak Sivastopol'da bulunan Karadeniz Filosunun süresini 25 yıl uzattı. Rusya'nın üsle ilgili 2019'dan sonra her yıl 98 milyon dolar kira bedeli de ödeyeceği kaydediliyor. Bu rakam enerji ödemelerinden düşülecek.

Ukrayna Anayasa Mahkemesi Sivastopol'da bulunan Rus üssü ile ilgili sürenin uzatılmasına yönelik anlaşmanın anayasaya uygun olduğuna karar verdi.

Yeni enerji anlaşması ile almadığı  doğalgaz için ceza ödemelerinden de kurtulan Kiev, doğalgaz altyapısının yenilenmesine Rus şirketleri de davet ediyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan