Rusya'ya henüz tavuk satışı yapamayan Türkiye, yumurta için kolları sıvadı

13

Rusya'ya beyaz et ihracatıyla ilgili henüz bir gelişme yaşanmazken yumurta üreticileri atağa geçti.

Sektör, Rusya'ya yumurta ihracatı  için kolları sıvadı. Sektörün çatı örgütü olan Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) Rusya Federasyonu'na yumurta ihracatına başlamak için Dış Ticaret Müsteşarlığı'na başvurdu. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ı devreye sokan yumurtacılar, en kısa zamanda ihracata başlamak istiyor. Rusya'nın 92 milyon dolarlık yumurta ithalatı olduğuna dikkat çeken Yum-Bir Başkanı Derya Pala, "Rusya'nın beyaz ete yasağı kaldırması yumurta sektörünün de lehine oldu. Ortaya çıkan bu fırsatı değerlendirmek istiyoruz." dedi.

Rusya, 2002 yılından beri sürdürdüğü Türkiye'den kümes hayvanları ve kümes hayvanları ürünleri ithalat yasağının 1 Şubat 2010 tarihi itibariyle kaldırdı. Üstelik 500 bin ton kota tahsis etti. Beyaz et sektörüne yeni bir ivme kazandıracağı belirtilen kararın üzerinden yaklaşık 3 ay geçmesine rağmen henüz ihracat gerçekleşmedi. Görüşmeler devam ederken yumurta üreticileri de, ithalata dayalı Rusya pazarından pay almak için girişimlere başladı. Rusya'nın beyaz et sektörüne kapılarını açtığını hatırlatan Yum-Bir Başkanı Derya Pala, bunun aynı zamanda yumurta üreticileri için de bir fırsat doğurduğunu kaydetti. Rusya'nın beyaz ette olduğu gibi yumurtanın da büyük bölümünü dışarıdan ithal ettiğine işaret eden Pala, şöyle devam etti: "Şu anda Rusya'yla beyaz et ihracatıyla ilgili görüşmeler devam ediyor. Yumurta ihracatıyla ilgili de girişimlerimiz var. Bakan Çağlayan, bundan sonraki ikili görüşmelerde yumurta konusunu gündeme getireceği sözünü verdi."

Yumurta üreticileri, mart ayı  sonu itibariyle 35 milyon dolarlık ihracat yaptı. Geçen yıl toplam 100 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren sektörün 2010 yılı  hedefi ise, 150 milyon dolar. 2000 yılında 7,2 milyar adet olan yumurta üretimi de, 2009 sonu itibariyle 12 milyar adedi geçti. Köy yumurtalarıyla birlikte bu sayı 14 milyarı aşıyor. Bu arada yumurta üretimine yönelik yatırımlar da tüm hızıyla sürüyor. Her firma kapasitesini arttırıyor.

Şirketlerin yatırımlarını tamamlamasıyla 2010 yılında yumurta üretiminde ciddi artış bekleniyor. Geçen yıl üretimin yüzde 10'unu ihraç eden sektör, 2010'da bu oranı yükseltmek için arayışlarını sürdürüyor. Yum-Bir Başkanı Pala, bu çerçevede alternatif pazar olarak Rusya'nın yanında Birleşik Arap Emirlikleri'ni de incelediklerini aktardı.

Pala, yumurta ihracatındaki son durumla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Ukrayna'nın Irak'a ucuz yumurta vermesinden dolayı ihracatta ilk üç ayda biraz geriye düştüklerini dile getiren Pala, şöyle konuştu: "Irak'ın toplam yumurta ihracatı 90 milyon dolar civarında. Bunun hepsini Türkiye'den ithal ediliyor. Ukrayna, pazarımızı ele geçirmek için Irak'a düşük fiyattan yumurta veriyor. Buna rağmen iyi durumdayız."

Pala'nın verdiği bilgilere göre, yumurta ihracatı, 2006 yılında birliklerin kurulmasıyla hızlı bir ivme kazandı. Birlikler, fiyata bakmaksızın üretimin yüzde 10-15'ini ihraç etme kararı aldı. Pek çok birlik bu karara uydu. Yumurtanın paketi içeride 100 liraya satılırken üreticiler, 60-70 liraya ihracat yaptı. Birlikte hareket etme ihracat artışını da beraberinde getirdi.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı