Moskova'ya göre Türkiye’nin AGİT Minsk Grubu eş başkanlığı zor

1

Rusya Dışişleri Bakanlığı  Sözcüsü Andrey Nesterenko, Türkiye’nin Yukarı Karabağ  ihtilafı çözümüyle ilgili AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlığı ülkeleri arasına dahil edilip edilmeyeceği yönündeki soruları yanıtladı.

Moskova’da basına konuşan Nesterenko, AGİT eşbaşkanlığı ülkeleri arasına Türkiye’nin de dahil edilmesi yönünde Azerbaycan’dan resmi bir öneri almadıklarını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Minsk Grubu eşbaşkanı ülkelerinden biri olan Rusya’ya böyle resmi bir öneri gelmedi. Her halukarda böyle bir konuyu filli düzende görüşmek için en azından tüm ihtilaf taraflarının rızası olması lazım. Ermeni-Türk ilişkilerinin normalleştirilmesini öngören protokol sürecinin askıya alınmasını da göz önünde bulundurursak, bu durumda böyle bir rızanın olacağını düşünmek zor.” dedi.

AGİT Minsk Grubu Azerbaycan ve Ermenistan’ın Karabağ sorunu için barışçıl bir çözüm bulmalarını teşvik etme amacıyla 1992 yılında kurulmuştu. 6 Aralık 1994’te Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılan toplantıda Minsk Grubu için eş başkanlık kurumlarının oluşturulmasına bu eş başkanların ABD, Fransa ve Rusya olmasına karar verildi.

Eş başkanlar sorunun tarafları olan Azerbaycan ve Ermenistan başta olmak üzere, tüm ilgili ülkelerle ve kurumlarla görüşmeler yapmak ve bu görüşmelerin sonuçlarını Minsk Grubu’na bildirmekle yükümlü. Minsk grubunun çalışmalarından memnun olmayan Ankara ve Bakü kurumun yapısında değişikliğe gidilmesini savunuyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan