İki Türk şirketinden Rusya'ya 635 milyon dolarlık yatırım-ÖZEL

11

Rusya'da 2009 sonunda 6 milyar doları  bulan Türk yatırımları artmaya devam ediyor. Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde Şişecam ve Kastomunu Entegre'nin toplam 635 milyon dolar değerinde iki fabrikasının temeli Tataristan Cumhurbaşkanı Rustem Minnihanov'un da katıldığı törenle atıldı.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in 11-13 Mayıs'da Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyarete kendilerinin de katılacağını ifade eden Minnihanov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Şubat 2009'da Tataristan'a gerçekleştirdiği ziyarette Türk şirketlerin yatırımları ile ilgili konunun ele alındığına dikkat çekti. Minnihanov, "Bugün burada düğmeye bastık. Projelerin başarılı olmasından bizler de sorumluyuz. Gül'e yatırımlarla ilgili durumu bizzat ileteceğim." dedi.

Temel atma törenine Cumhurbaşkanı  Gül de bir tebrik mesajı gönderdi. Dost ülke Rusya Federasyonu ve kardeş Tataristan Cumhuriyeti'ne yaptığı ziyaretlerde kendisine gösterilen konukseverliği unutmadığını kaydeden Gül, gelecekte projelerin artarak gelişeceğini umduğunu söyledi. Gül, Medvedev'le birlikte Minnihanov'un da Türkiye'ye gelecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Şişecam Rusya'da büyümeye devam ediyor

Rusya'da 2000'li yılların başından itibaren cam ambalaj ve cam ev eşyası yatırımlarını  gerçekleştiren Şişecam Grubu, düz cam alanında da büyüyecek. Sain-Gobain'le ortaklaşa bir yatırım gerçekleştiren Şişecam, Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi’ndeki yatırımları 250 milyon dolara ulaşacak. İleri teknoloji ile donatılacak tesislerin ilk aşamasının 2012'de tamamlanması ve 380 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Trakya Cam, Tataristan Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek bu yatırım hamlesiyle, Türkiye, Bulgaristan ve Mısır’dan sonra Rusya’da da yerel üretici konumuna gelecek ve düzcam alanındaki bölgesel büyüme iddiasına yönelik önemli bir adım atmış olacak.

Kimya sanayi ve ağaç sektöründe üretim yapan Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden Hayat Holding de, Rusya'da 385 milyon dolarlık yatırımın temelini attı. Tataristan'ın Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi'nde Hayat Holding dört ayrı tesis kuruyor. Holdingin MDF üzerine üretim yapacak fabrikası 100 milyon dolar, yonga levha üretimi yapacak fabrika 135 milyon dolara mal olacak. Hayat Kimya da kağıt havlu üzerine 100 milyon dolar ve çocuk ve hijyenik bezle ilgili de 50 milyon dolarlık iki ayrı fabrika kuracak. Tataristan'daki dev yatırımın beş yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Kastamonu Entegre Genel Müdür Yardımcısı Onur Güven tüm tesislerde doğrudan bin 500, dolaylı olarak da 6-7 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi. Alabuga'da oluşturulan özel ekonomik bölgenin altyapı ve enerji sorununun çözüldüğünü ve yatırım için çok elverişli bir ortamın oluşturulduğuna dikket çeken Güven, "Rusya dünya ormanlarının yüzde 26'sına sahip. Hammadde açısından çok cazip. Bir de dev bir pazar. Bölgeye müthiş bir canlılık geleceğine inanıyorum." dedi.

alabuga1 alabuga3
alabuga4 alabuga5

Rusya'da üç fabrika daha kuracak

Tataristan'daki yatırımların Rusya için hedefledikleri dört ayrı projenin ilki olduğuna dikkat çeken Güven, "Krasnadar, Moskova çevresi olmak üzere Rusya'da üç ayrı tesis daha kurmak istiyoruz. Kastamonu Entegre Türkiye'de lider, Avrupada altınca ve dünyada da kendi alanında 11. sırada yer alıyor. Rusya'da yatırım için 4-5 yıldır planlama yapıyorduk. Şimdi bu çalışmalarımızı uygulamaya başladık." değerlendirmesinde bulundu.

Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov başta olmak üzere tüm yetkililer büyük kolaylık gösterdiğini ifade eden Kastamonu Entegre Genel Müdür Yardımcısı, "Yatırım için prensip olarak yüzde 20 kendi öz kaynaklarımızı kullanıyoruz. Makine yatırımları için avrupa kredileri ve küçük bir miktar da yerel kredi alarak yatırımları gerçekleştiriyoruz." şeklinde konuştu.

Küresel ekonomik krizin etkili olduğu dönemde tam kapasite çalışmaya devam eden Hayat Holding 8 bin çalışanı  ile 2009'da 1,35 milyar dolarlık ciro gerçekleştirdi. 2010'da cirosunu 1,5 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen Hayat Holding'in krizden büyüyerek çıktığını kaydeden Güven, bunu finans yapılarının güçlü olması ve en çok ihracat yaptıkları İran'ın krizden etkilenmemesine bağladı. Türkiye pazarında etkin olan Holding'in Romanya, Bulgaristan, Bosna-Hersek ve Cezayir'de fabrikaları bulunuyor. Hayat Holding'in listesinde Rusya'nın dışında Ukrayna ve İran da var.

Krizde büyüdük

Ekonomik kriz sürecinde ABD ve Avrupa pazarlarının küçülmesi nedeni ile ihracat yapan şirketlerin sıkıntı yaşadığını, ancak tüm dünyaya oranla Türkiye'nin krizden çok az etkilendiğine işaret eden Güven şu şekilde konuştu: "Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi kriz Türkiye'yi teğet geçti. Biz krizden hiç etkilenmedik. Finans yapımızın güçlü olması ihracat pazarımızın çeşitli olması bunda etkili oldu. Tüm fabrikalarımız tam kpasite çalışmaya devam etti. Krizden büyüyerek ve yatırım yaparak çıktık."

Son dönemde petrol ve doğalgaz dışındaki sektörlerde gelişimi hedefleyen Moskova oluşturulan 16 özel ekonomik bölge için 18 ülkeden 222 yatırımcı bekliyor. Rusya'nın oluşturduğu özel ekonomik bölgeler Kaliningrad'dan Pasifik bölgesi Vladivostok'a kadar geniş bir coğrafyada yer alıyor.

Faruk Akkan, Fuat Seferov, Moskova, Cihan