Rusya 2010 bütçe açık tahminini yüzde 5,1'e çekti

0

Rusya Maliye Bakanlığı 2010'da yüzde 6,8 olarak beklenen bütçe açığının yüzde 5,1'e gerileyebileceğini açıkladı. Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Tatyana Nsterenko'ya göre ek harcamalar gündeme gelmezse 2010'da bütçe açığı yüzde 1,7 azalarak, yüzde 5,1'e gerileyebilir.

Rusya, son on yıllık dönemde ekonomik kriz ve petrol fiyatlarının ani düşüşü nedeni ile ilk kez bütçe açığı ile karşı karşıya kalıyor. Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Dmitri Pankin de önce yaptığı değerlendirmelerde bütçe açığının 4-5 yıllık bir süre devam edeceğine dikkat çekti.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de parlamentoda yaptığı konuşmada bütçe açığının azaltılması  konusunda uyarıda bulunmuş, bunun için vergileri artırmak yerine, giderlerin daha verimli bir şekilde harcanması gerektiğini söylemişti.

Rusya ekonomisinin özellikle hammadde ihracatına dayalı ekonomisi 2008 krizinde kötü etkilendi. Krizin reel sektör ve kamu harcamaları üzerindeki etkisini azaltmak için de hükümet rezerv fonların harcamasına devam ediyor.

1 Mayıs 2010 itibari ile bir yıl  öncesine göre yüzde 67 azalan fonlar 40,6 milyar dolar seviyesine gerilemiş durumda. Sadece Nisan 2010'da fonlardan 11,9 milyar dolar harcanırken, benzer harcama oranının devam etmesi durumunda yıl sonuna kadar fonların tamamı ile biteceğine dikkat çekiliyor.

Rusya 5,5 milyar dolar dış borç  aldı

2009'da toplam rezervlerden 101 milyar dolar bütçe açığının kapatılması için harcayan hükümet, 2010'un ilk yarısında da toplam 38,9 milyar dolar rezerv fonlarından harcama yapmayı planlıyor.

Maliye Bakanı Aleksey Kudrin geçen hafta yaptığı açıklamada küresel ekonomik toparlanma ile birlikte Rusya ekonomisnin 2010'da büyüme hedefinin yüzde 4 olarak revize edildiğini açıklamıştı. Özellikle petrol varil fiyatlarının 80 doların üzerinde seyretmesi Rusya'nın 2010'da 5,5 milyar dolarlık bir dış borçlanma ile yetinmesini sağlayacak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan