Moskova Belediye Başkanı'nın eşi dünya'nın üçüncü en zengin kadını oldu

100

Forbes dergisi Rusya başkenti Moskova'nın Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un eşi Elena Baturina'nın dünyanın en zengin kadınlar listesinde üçüncü sırada yer aldığını duyurdu.

Moskova Belediyesi Başkanı Lujkov'un eşi ve plastik ürünler üretim şirketi İnteko sahibi Baturina 2.9 milyar dolarlık serveti ile kendi işi ile zenginleşen kadınlar arasında üçüncü sıraya yerleşti. Forbes dergisine göre birinci sırada ise 3.9 milyar dolarlık serveti ile gayrimenkul kraliçesi Çinli Wu Yajun yer aldı. Ardından 3.5 milyar dolar serveti ile Zara tekstil ürünleri sahibi Rosalia Mera bulunuyor.

Baturina'nın milyarder kadınlar arasında ABD'li sunucu 2.4 milyar dolar servete sahip Oprah Winfrey'i, 3 bin mağazalı Old Navy ve Banana Republiс giyisi markalarının sahibi Doris Fisher'i ve yazdığı Harry Potter serisiyle 1 milyar dolar kazanan Johanna Rowling'in önüne geçtiği belirtildi. Forbes en zengin kadınlar listesinde toplam bin 11 kadının yer aldığı belirtildi.

Forbes Baturina'nın İnteko şirketini kurmadan önce iş hayatına bir fabrikada işçi olarak çalışmaya başladığını yazdı.

Dergiye göre Baturina 2009 yılında Gazprom ve Sberbank hisselerini ve sahibi olduğunu şirketleri satarak 28 milyar ruble (900 milyon dolar) kazandı. Baturina'nın yüzde 99 hissesine sahip olduğu İnteko şirketi 2008 yılında 38.9 milyar ruble (1 milyar 300 milyor dolar) gelir elde etti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan