Çevreciler hedefine ulaştı; Medvedev otoban inşaatını durdurdu

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ormanlık araziden geçecek Moskova-St. Petersburg otobanın inşaatı ile ilgili çalışmaların durdurulmasına karar verdi. Çevreci örgütlerin aylardır süren protestolarını dikkate alan Rusya lideri, iktidar partisi Birleşik Rusya'nın da talebi üzerine otoban inşaatına el koydu.

Moskova-St.Petersburg arasında inşası  süren otobanın Moskova'nın Himki bölgesinde ormanlık araziden geçmesi çevrecilerin tepkisine yol açmıştı. Başkentin yeşil kuşağı olarak bilinen ormanlık alanda çok sayıda ağacın kesilecek olmasını protesto eden çevreciler, bölgede aylardır kurdukları çadırlarda eylemlerini sürdürüyordu. Yerel yöneticiler ve çevreciler ekonomik çıkarların, çevrenin korunmasının üzerinde olmaması gerektiğine inanıyor.

Medvedev kendi blogunda hükümete otobanla ilgili çalışmaların durdurulması yönünde emir verdiğini de ilan etti. Medvedev iki dakikalık açıklamasında, "Halkımız, siyasi partilerin temsilcisi, Birleşik Rusya'dan muhalefet partilerine kadar tüm siyasi partiler ve uzmanlar ek çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyor..." dedi. Medvedev'in kararından çok memnun olan çevreciler gelişmeleri sivil toplumun zaferi olarak değerlendirdi.

Bölgede protesto eylemlerini sürdüren çevreci Alla Çernişova Ria Novosti'ye yaptığı değerlendirmede, "Biz şimdi zaferimizi kutluyoruz... Bu sivil toplumun başarısı... Bu son karar olmasa da, başkanın ağaç katliamına son vermesi büyük bir zafer..." ifadelerini kullandı.

Çevreciler 15 Temmuz'dan itibaren ormanlık alanda nöbetlerini sürdürüyor. Kimi zaman iş makinalarına engel olan göstericileri polis göz altına alırken, özellikle Kremlin yanlısı Naşi grubunun ormanın kesilmesine karşı çıkması dikkat çekiyordu. Moskova merkezinde de ormanın korunması için bir kaç kez konser düzenlendi.

Rusya Yüksek Mahkemesi ormanın kesilmesi ile ilgili çalışmaları yasal olarak değerlendirirken, çevreciler Avrupa İnsan Hakları mahkemesine başvurmuştu. 2015'de bitirilmesi planlanan otobanın 8 milyar dolara mal olması bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan