Coca-Cola, Rusya’nın en büyük meyve suyu şirketini satın aldı

21

Amerikan Coca-Cola, Rusya'nın en büyük meyve suyu şirketlerinden Nidan Soki’yi satın aldı. Şirketler satış bedeli hakkında bir açıklama yapmasa da Dov Jones'un bedelin 250-300 milyon dolar arasında olduğunu öngörüyor. Şirket Rusya'nın meyve suyu piyasasının yüzde 14'ünü elinde bulunduruyor. “Moya Semya”, “Da” ve “Caprice” gibi tanınan markalı meyve su içecekler üreten Nidan Soki, Rusya’nın dört lider meyve suyu üreticisi arasında yer alıyor. Rusya'da büyümeyi hedefleyen Coca-Cola, önümüzdeki beş yıl içinde bir milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

The Coca-Cola Company şirketinden yapılan yazılı açıklamada, Rus Nidan Soki meyve suyu şirketinin satın alındığı duyuruldu. Anlaşmanın gazsız içecekler sektörüne yönelik açılım politikası çerçevesinde gerçekleştirildiği de belirtildi. Anlaşmanın kazanç açısından şirketin Rusya faaliyetine olumlu katkı sağlayacağı da vurgulandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Coca-Cola Rusya, Ukrayna ve Belarus Bölge Başkanı Zoran Vuçiniç,  “Bu Coca-Cola için önemli bir anlaşma. Biz Rus piyasasında yüksek değerli içeceklerle ilgili daha geniş bir tercih yaparak ün kazandık. Şimdi biz burada kendi çeşitliliğimizi daha da artırabiliriz. Rusya’daki uzun vadeli stratejimiz satışı artırmaya, yatırımı hızlandırmaya ve yeni işyerleri açmaya yöneliktir.” dedi.

Nidan Soki şirketi Başkan Yardımcısı Mihail Podlazov da yeni anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, “Firmamızın, sektörün dünya lideri olan Coca-Cola tarafından alınması, şirketimizin güçlü konumunu ve Rus piyasasındaki potansiyelini ortaya koyuyor. Bu anlaşma bize tam güven sağlayacak.” diye konuştu.

Coca-Cola şirketi, Nidan Soki’yi satın almakla Rus piyasasında emin şekilde yürüyeceklerini de belirtiyor. 90’lı yıllarından bu yana Rusya’da iki milyar dolarlık yatırım yapan Coca-Cola, önümüzdeki 3-5 yıl içinde bir milyar dolarlık yatırım yapmayı da hedefliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan