Atlasjet ve Yenigün inşaattan Rusya'ya dev yatırım - ÖZEL

23

Türkiye'nin Rusya'daki yatırımlarına her geçen gün yenileri eklenmeye devam ediyor. Moskova Büyükelçiliği'nde yapılan Omsk bölgesi tanıtım toplantısının ardından Türk yatırımcılarla Rus ortakları arasında anlaşmalar imzalandı. Atlasjet'le Moskova'nın dev inşaat şirketi Mostovik arasında 110 milyon dolarlık ortak yatırım anlaşması imzalarken, Yenigün inşaat RusAnton firması ile Omsk bölgesinde 1 milyar doların üzerinde maliyeti olacak konut projesi için ön anlaşma parafe etti. Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) de Omsk Bölgesi Ticaret Odası ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin iki ülke toplam ticaret hacmi için belirlenen 100 milyar dolarlık hedefin hayal olmadığını, doğrudan yatırımların ticaret hacminin büyümesine büyük katkısı olacağını belirtti. Rusya'nın güçlü bir ekonomik potansiyeli olduğuna inandıklarını ifade eden Sezgin, "Rusya'nın siyasi istikrarına inancımız tam. Serbest piyasa hukukunun yerleşmekte olduğunu görüyoruz. Omsk bölgesi de ekonomik ve ticari açıdan istisnai bir özellik taşıyor" dedi.

Petro-kimya, makina, inşaat ve diğer sektörlerle birlikte Omsk bölgesinin dış yatırım alan 30 bölge arasında altıncı sırada olduğu bilgisini veren Sezgin, "Büyükelçilik olarak Türk işadamları ile Rusya'nın bölgeleri arasında köprü olmak istiyoruz... Yatırımcılar iyi hesap yaparak, mevzuata uyarak çalışmalarını yapmalı" uyarısında bulundu.

Omsk Bölgesi Vali Yardımcısı  Andrey Besştanko da yaptığı sunumda Türk iş adamlarını bölgelerine davet etti. İstanbul'dan 5 saat uçuşla bölgelerine ulaşılabildiği ifade eden Besştanko, "140 bin kilometrekarelik bir coğrafya. Kazakistan'a komşu. 2 milyon nüfusumuz var. Onlarca farklı milletten insanlar bölgemizde yaşıyor" dedi. Vali yardımcısı petrol ve diğer doğal kaynaklar açısından da bölgelerinin zengin olduğunu belirtti.

Atlasjet Rusya'dan uçacak

Atlasjet, Rusya'da havayolu taşımacılık hizmeti sunmak, havalimanı ve kargo terminali inşa etmek ve işletmek üzere NPO Mostovik ve Omsk Bölge Valiliği'yle ortak şirket kurulması ile ilgili anlaşmayı parafe etti. İlk planda 110 milyon dolarlık yatırım öngörülen anlaşma çerçevesinde Omsk-Fedorovka Uluslararası Havalimanı ve Kargo Terminali inşa edilecek. 2013'de sonuçlanması planlanan projeye göre Atlasjet-Rusya şirketi de kuruluyor. Firmanın önümüzdeki dönemde Omsk Havalimanı işletmesini alması planlanıyor.

Atlasjet Rusya Temsilcisi Can Akçay Cihan Haber Ajansı'na verdiği bilgilde 2011'de Moskova'dan ve Omsk'tan Rusya'nın farklı kentlerine, Türkiye'ye ve dünyanın bazı  noktalarına uçmaya başlayacaklarını söyledi. Akçay, "Rusya'da hem iç hat, hem de dış hatlarda uçacağız. Rusya pazarı büyüyen bir pazar. Önümüzün açık olduğunu düşünüyorum. Yatırımımızla ilgili şimdiye kadar hiç bir zorluk yaşamadık" dedi.

Yenigün inşaattan 1 milyar dolarlık konut projesi

Yenigün inşaat Rusya temsilcisi Halim Demir de verdiği bilgide Omsk bölgesinde 1 milyon 150 bin metrekare kapalı alanı olan dev bir proje için ön anlaşma imzaladıklarını söyledi. Konut, alış veriş merkezleri, okul ve diğer sosyal tesislerin bulunduğu site alanının maliyeti 1 milyar doların üzerinde öngörülüyor.

Ural bölgesinde çalışmalarını  sürdüren Yenigün inşaatın halen bin 200 çalışanı bulunuyor. Rusya'da son hak edişlerin tahsili konusunda inşaat şirketlerinin sorun yaşadığını belirten Demir, işçi izinlerin alınmasında sağlanacak kolaylıklar ve bürokratik işlemlerin azaltılmasının daha fazla yatırımın Rusya'ya gelmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

omsk_1 omsk_3

omsk_4 omsk_5

omsk_6 omsk_2-300

omsk_7 omsk_8