DenizBank Genel Müdürü: Türk bankaları Rusya piyasasına girmekte geç kaldı

8

Fransız-Belçika ortaklığı  Dexia Grubu’nun en büyük bankalarından biri sayılan Türk DenizBank, Moskova’da düzenlediği geleneksel yıllık toplantısında Rusya'da çalışan Türk iş adamları ile bir araya geldi. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türk banka sektörünün Rusya pazarına girmesinde geç kaldığına işaret ederek, “Yolumuza devam etmeliyiz, burası büyük pazar” dedi.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş düzenledikleri toplantılardan önemli sonuçlar elde ettiklerini vurgulayarak, “Moskova’da Dexia Grubu olarak faaliyetlerimizi yürüten bankamız var. Buradaki Türk işadamlarına bankacılık hizmetleri sunarak çalışmalarımzı sürdürüyoruz. Türk-Rus ilişkileri gelişiyor ve aşağıdaki sorular çok önem kazanıyor: Bugün itibariyle Türkiye’de ne haberler var, dünya ekonomisine nasıl bakıyoruz, Rusya’ya nasıl imkanlar getireceğiz, buradaki Türk şirketlerini nasıl yararlandıracağız. Bu bağlamda bu ilişkilere fayda sağlamak için biz de bankacılık olarak üzerimize düşen misyonu yerine getirmeye çalışacağız. Bu panelde işadamlarımızla bilgi alışverişinde bulunacağız, sayın Elçimiz Sezgin ve Ticaret Başmüşaviri Atilla Kızılarslan ve panel konuşmacılarının fikirlerinden yararlanacağız” dedi.

Ateş, Türk banka sektörü olarak Rusya pazarına girmekte geç kaldıkları konusunda da özeleştiri de bulundu: “Ben buraya ilk gelen bankacılardan biriyim, yüzde yüz Türk sermayeli Garanti Bankası’nın ilk kurucu Genel Müdürü olarak çalıştım. Sonra DenizBank’ı da burada sıfırdan kurarak Rusya perspektifini kaybetmedik. Bugünkü tabloya bakalım: İş Bankası bir bankayı satın aldı, onun dışında Europe Credit Bank, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası gibi Türk menşeli bankalar faaliyetini devam ettiriyor. Ama bunların toplamına baktığımızda çapları, bilançoları küçük. Oysa Rusya inanılmaz büyük bir pazar. Sadece Türklerin değil, yabancı ve Ruslar için finansman, finans projeleri yapabiliriz. Ya da bireysel bankacılık. Rusya bunun projesini hızlı geliştiren piyasa. Biz buradan önemli payımızı almamız lazım. Geç kaldık, ama yola devam. Buradaki iş toplantları da bu bağlamda ve tabii ki  meyvesini verecek. Geleneksel hale getirdik, ekonomik brifing ve arkasından yemekli toplantı. Çalışmalarımız daha da derinleşiyor. Geçen yıl yaptığımız toplantı ile bugün arasında büyük fark var. Artı birebir Rus bankalarına ve Türk şirketlerine ziyaretler düzenliyoruz” dedi.

Dexia_bank01 Dexia_bank03

Vizeler turizm sezonuna yetişecek

Moskova’da Swiss Otel’de düzenlenen “Kriz sonrası dünya: Türkiye ve Rusya” başlıklı toplantıda konuşmacılar iki ülke arasındaki ilişkilerin giderek arttığına dikkat çekerek iş dünyası faaliyetlerinin önemine değindi. Panelde ilk sözü alan Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin, böyle toplantıların iki ülke ekonomik işbirliğine önemli fayda sağlayacağını belirtti. Türk elçi, “Bugünkü paneli çok önemsiyorum. Türkiye ve Rusya stratejik partner olarak ilişkilerini geliştiriyor. Geleceğimizin parlak olacağı şimdiden ortada. Ama bunu sizler yapacaksınız. Şimdi iki ülke arasında vizelerin kalkacağı konuşuluyor. Türkiye Rusya ile vize muafiyetini onayladı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de Ankara ziyaretinde konuyu gündeme getirmişti. Tahminim, gelecek turizm sezonun başlamasına doğru vize kalkar. Temennimiz bu” dedi.

Dexia_bank05 Dexia_bank06

Yabancılar Rusya'ya yatırımlarını artırıyor

Türk elçi, yabancı yatırımcıların Rus piyasasında çalışmalarını giderek artırdığına işaret ederek, “Ben Rusya’da iki eğilimi gözlemliyorum. Öncelikle bugünkü yaşadığım olayı anlatayım: Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin’le açılışını yaptığımız Şatura Elektrik Santrali töreninde Amerikan ve Alman şirket temsilcileriyle görüşme fırsatımız oldu. Batılı yatırımcılar Rusya piyasasında yatırım yapmaya devam edeceğini ve çalışmalarını artıracağını belirtti. Siz işadamlarına bu bilgiyi paylaşmak istedim. İkincisi, Rusya’da modernleşme görüyorum. Piyasa ekonomisi güçleniyor, teknoloji gelişyor. Rusya Dünya Ticaret Örgütü üyeliği de kapıda, bu durum sizlere çok imkanlar sağlayacak” şeklinde konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan