Rusya'ya Türkiye'den gelen narenciyede sorun devam ediyor: 27 ton mandalina daha geri gönderildi

10

Rusya Türkiye’den getirilen 27 ton mandalinayı Akdeniz sineği bulunduğu gerekçesiyle geri gönderdi. Rus ilgili makamlar, Türkiye’den getirilen meyve ve sebze ürünlerinde sorunların tekrarlanmaması için ikili görüşme çağrısı yaptı. Rusya Kasım ayında 23 ton mandalina ve 24,5 ton portakal, ayrıca geçen yıl da 200 bin tondan fazla mandalinayı aynı gerekçelerle Türkiye’ye iade etmişti.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı  Tuapse kent limanında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri Türkiye’den getirilen toplam 27 ton mandalina üzerinde özel sağlık taraması yaptı. Cihan’a konuşan Rosselhoznadzor Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, “30 Kasım tarihinde Türkiye’den Rus Tuapse limanına getirilen 27 ton mandalinayı kontrol ettik. Kuruma bağlı laboratuvar ortamında yapılan araştırmada Türk mandalinada tehlikeli haşerat sayılan Akdeniz sineği tespit edildi. Bu gerekçeyle 27 ton mandalinanın Rusya Federasyonu’n sokulmamasına ve Türkiye’ye geri gönderilmesine karar verdik. Ürünün geri gönderilmesi için gerekli çalışmalar ve belge işlemleri tamamlanmak üzere” dedi.

Türk meslektaşlarımızı  yapıcı diyaloga bekliyoruz

Rosselhoznadzor Sözcüsü Alekseyenko, Türkiye’ye tekrar yazı gönderdiklerini belirterek, “2008 yılında varılan ikili mutabakat ve yapılan sözleşmelere rağmen, Türkiye’den getirilen meyve ve sebzelerde zaman zaman böyle sorunlar yaşıyoruz. Dolayısıyla bu sorunların giderilebilmesi için tekrar Türk meslektaşlarımızla yapıcı bir diyaloga ihtiyacımız var” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan