Çerkizovski pazar yerine Güreş Akademisi kuruluyor

6

Daha önce Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov’a ait olan ünlü Çerkizovski pazar yerinde Uluslararası Güreş Akademisi kuruluyor. Projeye bizzat Rusya Başbakan Vladimir Putin yeşil ışık yaktı. Rus AST firmasının sahibi İsmailov, 2009’ta Antalya’da inşa ettirdiği Mardan Oteli’nin açılışıyla gündeme gelmişti. Bir milyar 400 milyon dolarlık yatırım yapılan otelin açılışının ardından Moskova’da İsmailov’a ait olan ünlü Çerkizovski pazarına polis özel operasyon düzenlemişti.

2009’da kapatılan Çerkizovski pazarının yerinde Uluslararası Güreş Akademisi inşa edilecek. Burası aynı zamanda Rusya güreş spor takımının Federal Hazırlık Merkezi olarak da hizmet verecek. Rus Kommersant gazetesine göre, projeye bizzat Başbakan Putin yeşil ışık yaktı. St.Petersburg kentinde Moskovski spor salonunda Putin’le biraraya gelen Spor Bakanı Vitali Mutko, projeyi Başbakan’a sunmuştu. Görüşmenin ardından Bakan Mutko, “Başbakan bunu onayladı” dedi.

2012 yılında inşaatı başlatılacak proje için federal bütçeden 50 milyon ruble ayrıldı. Güreş akademisi, Rusya Güreş Federasyonu “Güreş ve Kazan” programı çerçevesinde inşa edilecek. Merkezde Rus ve yabancı sporcular, spor uzmanları ve antrenörleri eğitim alacak.

Fakat şu anda Çerkizovski pazaryerinde çok sayıda sahipsiz malların bulunduğundan şikayet eden Bakan Mutko, "Pazar yerinde temizlik çalışmaları yapılıyor, ilgili mahkeme kararları var. Ama buna rağmen orada halen sahipsiz mallar da bulunmakta" siteminde bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan