Ekonomi çevreleri iyimser; Rusya bu yıl yüzde 5,4 büyüyecek

0

Petrol varil fiyatlarının yükselmesi ve ekonomik toparlanma Rusya'da büyüme rakamlarına yansıyacak. İsveç  merkezli Nordea Bank'ın yayınladığı rapora göre Rusya 2011'de yüzde 5,4 ve 2012'de de yüzde 5,7 büyüyecek. Rusya 2010'da yüzde 4,1 büyüme rakamı kaydetmişti.

Rusya'da yaz döneminde yaşanan kuraklıkların  özellikle tarım sektörünün yüzde 20 oranında küçülmesine neden olduğu belirtilen raporda, "Kontrol altında tutulan enflasyon rakamları harcamaların göreceli olarak artmasına yardımcı oluyor. İç piyasalarda yaşanan canlanma, yatırım imkanlarının iyileşmesine ve ithalatın artmasına neden oluyor. Bu da güçlü ruble anlamıana geliyor" ifadeleri yer aldı.

Petrol iki yıl içinde 110 dolara çıkabilir

Nordea Rusya hükümetinin 2011'de enflasyon rakamlarının yüzde 6-7 aralığında olacağı yönünde fazlası ile iyimser olduğuna dikkat çekildi.

Rublenin 2011'de güçlenmeye devam edeceğini öngören Nordea, petrol varil fiyatlarının da 80 doların altına düşmeyeceğinden emin. Raporda, "Biz rublenin güçlenmeye devam edeceğini öngörüyoruz. Petrol varil fiyatları da en azından 80 doların üzerinde olacak. Önümüzdeki iki yıl içinde 110 dolarları görebiliriz" değerlendirmesi yer aldı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan