Rus otomobil devi AvtoVAZ işçilerini Türkiye’ye eğitime gönderiyor

64

Rusya’nın en büyük devlet otomobil fabrikası AvtoVAZ bin işçisini Türkiye, Fransa ve Romanya’ya eğitime gönderecek. Halen Türkiye'de 63 Rus işçinin eğitim aldığını belirten AvtoVAZ basın bürosu, üç ayrı kategoride eğitim süreçlerinin devam ettiğini söyledi.

AvtoVAZ, üretim kalitesini artırabilmek ve yeni otomobil modeli üretimiyle tanışabilmek amacıyla bin işçisini Renault-Nissan ortak işletme kurumlarına eğitime gönderiyor. Rus Vedomosti gazetesi bin işçinin Türkiye'ye eğitime gideceğini kaydederken, AvtoVAZ Basın Bürosu’ndan Cihan Haber Ajansı’na yapılan açıklamada ise işçilerin sadece Türkiye'ye değil, Frasan ve Romanya'ya da gidecekleri belirtildi.

Fabrika yetkilisi, "Biz kurum olarak bin kişiyi Türkiye, Fransa ve Romanya’ya göndereceğiz. Şu anda liste hazırlanıyor. Dolayısıyla hangi ülke için kaç kişilik bir kontenjanın ayrıldığını söylemek henüz erken. Şu anda 63 işçimiz Türkiye’nin Bursa kentinde, Oyak-Renault fabrikasında eğitim alıyor. Bu eğitim programımızın ilk aşaması ve fabrika Türkiye’nin en büyül otomobil fabrikalarından biri. Bu iki haftalık bir eğitim. Bursa’daki işçilerimiz otomobil üretimi bağlamında çalışma organizasyonlarını ve teknolojik süreci yerinde öğreniyor. Kazandıkları tecrübe ve bilgileri, AvtoVAZ’ın LADA, Renault ve Nissan markaları adıyla yeni otomobil model üretiminde kullanacaklar" dedi.

Bin kişilik yeni grubun Şubat-Haziran ayları arasında Türkiye, Fransa ve Romanya’da eğitim alacağını tekrarlayan AvtoVAZ yetkilisi, "Kurum olarak stratejik hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için böyle bir işbirliğine girdik. Bin işçimizin eğitimini üç farklı kategoriye ayırdık: 400 kişi yeni otomobil model üretimi bağlamında proje yapımıyla ilgili modernizasyonları, 504 kişi üretim kalitesinin artırılması, 96 kişi de Alliance Production Way isimli üretim sistemini öğrenecek. Tüm masrafları AvtoVAZ karşılayacak” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan