Rusya’ya doğrudan yatırım 2010’da yüzde 50 azaldı

2

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin 2010’da Rusya’da doğrudan yabancı yatırımda yüzde 50’lere varan bir azalma olduğunu, ilk verilere göre 12-14 milyar dolarda kalındığını açıkladı. 'Ekonomik Forum'da konuşan Rus Bakan yatırımların ivme kazandığı dönemde 27 milyar dolarlık doğrudan yatırım geldiğini de hatırlattı.

Rusya’nın büyüme hızının en az yüzde 6-7 aralığında olması gerektiğini ifade eden Kudrin, yüzde 4’lük büyüme hızının yeterli olmadığını söyledi. Rusya Maliye Bakanı, “Önümüzdeki dönemde yüzde 4 oranında büyüme hızı görebiliriz. Orta ölçekte bir ekonomik büyüklük olan Rusya için bu oran yeterli değil. Bizim yüzde 6-7’yi aşmamız gerekiyor” dedi.

Gıdada yabancı yatırıma teşvik geliyor

Kudrin’in Rusya Parlamentsu alt kanadı Duma’da başta gıda olmak üzere bir çok alanda yabancı yatırımı kolaylaştırıcı yeni yasa hazırlığı öncesinde gelmesi dikkat çekti.

Duma’dan yapılan açıklamada ekonomik kriz öncesi bir kısım stratejik sektörlerde yabancı yatırımların önünü kesen uygulamaların önemli ölçüde geri çekileceği belirtildi. Petrol, doğalgaz, nükleer endüstri, balıkçılık, uzay, basın ve gıdada yabancı yatırımların teşvik edileceği belirtiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev yabancı yatırımların teşvik edilmesi için hükümete talimatta bulunmuştu. Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Medvedev, 1 Mart'a kadar hazırlıkların tamamlanarak kendisine sunulmasını  talep etmişti.

Kremlin danışmanı Arkadi Dvorkoviç Rusya'nın yatırım alamamasının önündeki engelleri; devlet kaynaklı rüşvet, aşırı bürokrasi ve verimsiz işleyen yargı olarak sıralamıştı. Kremlin danışmanı, "Rusya'da 2010 sonu itibari ile baktığımızda yatırımlar açısından 'çok zayıf' olarak niteleyebiliriz..." eleştirisi getirmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan