Rusya, Güney Akım inşaatı için Türkiye'den izin bekliyor

0

Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko, Güney Akım doğalgaz boru hattı projesi kapsamında Karadeniz’de inşaat çalışmalarına başlamak için Türkiye’nin nihai iznini beklediklerini kaydetti. Rus basınına göre, Ankara gerekli izni 1 Kasım 2010’a kadar vermesi gerekiyordu.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le görüşen Enerji Bakanı Şmatko, Güney Akım projesine de değindi. Bakan, “Bir taraftan Türkiye, Karadeniz’deki kendi sahasında boru hattının döşenmesi için yapılacak araştırma çalışmaları ile ilgili izni verdi. Fakat nihai izni henüz alamadık... Karadeniz bölgesindeki ilgili jeolojik ve sismik araştırmaların yapılabilmesi için Türk tarafı gerekli izni tanıdı. Bunlar önemli çalışmalar. Ama altını çizerek belirtmek gerekir ki bu izinler ön hazırlıkla iligili. Biz hazırlık çalışmalarının ardından boru hatları inşaatı için Türkiye’den geniş çaplı izni almamız lazım” dedi.

Karadeniz'e sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tesisi kurulması ile ilgili de taleplerini Putin'e ileten Şmatko, bir hafta içinde hazırlayacağı raporu hükümete sunacak.

Moskova, Mersin-Akkuyu nükleer santral, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı, doğalgaz alım sözleşmeleri ve diğer alanlarda bir dizi başlıkla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 15-16 Mart tarihlerinde gereçekleştireceği Rusya ziyaretine hazrılık yapıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan