TUSKON Başkanı Meral: Rusya'da otomotiv yan sanayiinde büyük fırsatlar var - ÖZEL

10

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral artan petrol fiyatları ile birlikte Rusya pazarında büyük fırsatlar oluştuğunu, özellikle otomotiv yan sanayi, tekstil, gıda ve tüketim sektöründe yer alabilmek için Türk iş adamlarının ellerini çabuk tutmalarını istedi.

Moskova'da TUSKON, DEİK ve TİM'in katkıları ve yaklaşık 800 iş adamının katılımı ile gerçekleştirilen Türk-Rus İş Formu'nu değerlendiren Meral, Türkiye'nin son yıllarda büyük bir atılım yaptığını, hem kaliteli hem de yüksek kapasitede üretim gerçekleştirdiğini söyledi. Tüketim açısından sadece iç pazarın yetmeyeceği tespitinde bulunan Meral, "Biz iş adamlarımızı dünyaya açmaya ve yeni pazarlar oluşturmaya gayret ediyoruz" dedi.

Rusya pazarından yeterince istifade edemiyoruz

17 milyon kilometrekare yüzölçümü, 142 milyon nüfusu ve 1,7 trilyon dolar gayrisafi milli hasılası  ile komşumuz Rusya'nın büyük bir potansiyel olduğuna dikkat çeken TUSKON Başkanı, "Rusya dünyanın en zengin doğalgaz kaynaklarına sahip. Bizim bu pazardan yeterince istifade edemediğimizi düşünüyorum. 4,5 milyar dolarlık bir ihracatımız var. Hakikaten bu son derece düşük bir rakam. Rusya ile çok yönlü ilişkilerimizi geliştirmeyi arzu ediyoruz. Gerek yatırımlar, gerek müteahhitlik ve gerekçe üçüncü ülkelerdeki ortak projeler noktasında iş adamlarını bir araya getirerek tanıştırmak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Moskova'da Türk-Rus İş Formu düzenlediklerini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da foruma katılarak iş dünyasına önemli moral verdiğini kaydeden TUSKON Başkanı, "Rusya ile potansiyeli değerlendirebilmenin yollarını arıyoruz. Özellikle otomotiv yan sanayi ve yedek parça konusunda çok büyük bir boşluk var. Rusya otomobil yan sanayiini yeni oluşturmaya ve geliştirmeye çalışıyor. Otomobil sektöründe devler yatırımlarını Rusya'ya yapıyor. Ancak bunların henüz yan sanayileri yok. Türkler ellerini hızlı tutarsa, burada yan sanayiinde çok etkili konumda olabiliriz... Buradaki görüşmelerimizde bu snuca vardık" şeklinde konuştu.

Tekstil, gıda, ev ürünleri ve diğer tüketim sektörlerinde çok büyük fırsatlar olduğunu kaydeden Meral şu tespitlerde bulundu: "Petrol fiyatları yükselmeye başladığı dönemlerde kazanç anında Rusya'ya yayılıyor ve hissediliyor. Ruble son günlerde yüzde 10 civarında değer kazandı. Bu Ruslar'ın alım gücünü gösteriyor."

TUSKON 25 bin girişimciyi temsil ediyor

TUSKON ekonomik ve sosyal kalkınmada katkıda bulunmak üzere hizmet veren işadamları derneklerinin çatı organizasyonu olarak faaliyet gösteriyor. 2005 yılında İstanbul'da kurulan TUSKON, 7 bölgesel iş dünyası federasyonu, 160 iş adamı derneği ve 25 bin girişimciyi temsil ediyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan