HSBC, Rusya'da bireysel bankacılık işlemlerini durdurdu

23

Avrupa'nın en yaygın bankası HSBC, Rusya'da bireysel bankacılık işlemlerini durdurduğunu açıkladı. İki yıldır Rusya piyasasında aktif olan HSBC artık kurumsal müşterilerine yönelik hizmetlere ağırlık verecek.

HSBC'den yapılan değerlendirmede, "HSBC Premier ve HSBC Plus dahil olmak üzere bireysel bankacılık hizmetleri sona erdirilecek. Ticari ve kurumsal ve yatırım alanlarında çalışmalarımızı güçlü bir şekilde sürdürmektayiz" ifadeleri yer aldı.Rusya'da bankacılık sektöründe ağırlıklı olarak devlet bankaları faaliyet gösteriyor. Devlet bankalarının sektördeki oranı yüzde 60'ları buluyor. Rusya'nın iki büyük devlet bankası Sberbank ve VTB bireysel hizmetlerde rekabet gücünü artırıyor.

Troika Dialog bakasının hisselerini 1 milyar dolara Mart ayında satın alan Sberbank müşteri potansiyelini artırmayı sürdürüyor.

Kommersant gazetesi yabancı özel girişim olan yatırım şirketi Straumborg Rusya'daki Norvik bankasını satarak piyasadan çıkacağını duyurdu. Londra merkezli Barclays de geçen ay yaptığı açıklamada yıl sonuna kadar bireysel bankacılık hizmetlerinden ayrılacaklarını duyurmuştu. Rusya'da genelde şirket yapıları ile paralel olan küçük çaplı bine yakın banka bulunuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan